Nagroda im. Sacharowa 2019: finaliści 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Brazylijscy obrońcy praw człowieka, kenijskie uczennice i ujgurski ekonomista są finalistami tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli.

Finaliści Nagrody im. Sacharowa (© AP Images/Ellis RUA; © Jeff Pachoud/AFP; © Senado Federal do Brasil; © Restorers;© AP Images/Andy WONG)  

Finaliści tegorocznej nagrody im. Sacharowa to:


  • Marielle Franco, Wódz Raoni i Claudelice Silva dos Santos
  • The Restorers
  • Ilham Tohti

Finalistów wybrały 8 października Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Rozwoju:


  • Marielle Franco, brazylijska działaczka polityczna i obrończyni praw człowieka, zamordowana w marcu 2018 roku. Ta ciemnoskóra, biseksualna aktywistka urodzona w faweli znana była ze stawania w obronie praw człowieka ciemnoskórych młodych ludzi, kobiet, mieszkańców faweli i osób LGBTI. Raoni Metuktire, znany też jak Wódz Raoni: symbol walki z wycinką lasów w Amazonii. Jest jednym z wielkich przywódców ludu Kayapo, osiadłego w sercu Amazonii, i poświęcił swoje życie walce o prawa rdzennych mieszkańców i ochronę Amazonii. Claudelice Silva dos Santos, brazylijska ekolog i obrończyni praw człowieka. Jest znana ze swojego sprzeciwu wobec nielegalnych handlarzy drewnem, ranczerów i producentów węgla działających w regionie Praia-Alta Piranheira, odległej osadzie w Amazonii.

  • The Restorers, grupa pięciu uczennic z Kenii - Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno i Ivy Akinyi - które opracowały i-Cut, aplikację pomagającą dziewczynom radzić sobie z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych. Aplikacja ułatwia młodym kobietom szukanie pomocy, znalezienie centrum ratowniczego lub zgłoszenie procedury władzom

  • Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrażania prawa o regionalnej autonomii w Chinach. W 2014 r. został skazany na dożywocie pod zarzutem separatyzmu. Mimo to pozostaje głosem umiaru i pojednania.

W 2018 r. nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow.


Co teraz


Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych, wybierze laureata Nagrody im. Sacharowa 24 października, a ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 18 grudnia w Strasburgu.


Historia


Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski. Została ustanowiona w 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności

PE_Sakharov_prize_infographic_horizontal_PL