Wywiad ze zwyciężczynią Nagrody Publiczności LUX 2022

Film „Aida" zdobył serca i głosy europejskiej publiczności i eurodeputowanych i wygrał Nagrodę Publiczności LUX 2022.

W środku Jasmila Žbanić, reżyserka filmy „Aida", z lewej ocalona z ludobójstwa Munira Subašić, przewodnicząca Stowarzyszenia Matek Srebrenica, oraz przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola  z prawej.
(Od lewej): Munira Subašić, Jasmila Žbanić i Roberta Metsola na ceremonii wręczenia nagród w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Film opowiada historię ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku oczami Aidy, nauczycielki, która została tłumaczką sił pokojowych ONZ.

Pozostałe dwa nominowane filmy w 2022 r. to „Przeżyć" duńskiego reżysera Jonasa Pohera Rasmussena i „Wielka wolność" austriackiego reżysera Sebastiana Meise.

Nagroda, organizowana przez Parlament Europejski i European Film Academy we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinema, jest przyznawana na podstawie głosów publiczności i głosów posłów do Parlamentu Europejskiego (każda grupa odpowiada za 50% wyniku).

Przeczytaj więcej o filmach nominowanych do Nagrody Publiczności LUX 2022

Wywiad z reżyserką filmu, który wygrał Nagrodę Lux 2022, Jasmilą Žbanić.
Jasmila Žbanić (z lewej) i Munira Subašić podczas wywiadu na żywo na Facebooku.

Wywiad ze zwyciężczynią

Po ceremonii wręczenia nagród w Strasburgu reżyserka Jasmila Žbanić i Munira Subašić, ocalała z ludobójstwa w Srebrenicy, wzięły udział w wywiadzie na żywo na Facebooku.

Mówiąc o głównej bohaterce, Aidzie, reżyserka filmu powiedziała: „Zainspirowały mnie kobiety ze Srebrenicy, jak Munira. Mają organizacje, które zmieniają bośniackie społeczeństwo. To kobiety, które straciły synów, członków swoich rodzin, mężów, ale wciąż walczą o prawdę, o pojednanie w naszym regionie, nawołują do pokoju i nigdy nie szerzą słów nienawiści”.

Ocalała z masakry Munira Subašić wyjaśniła, jak ważna jest pamięć o tym, co się wydarzyło: „Jeśli nie będziemy rozmawiać, rzeczy odejdą w niepamięć. Aby moje wnuki nie musiały przechodzić przez to samo, musimy cały czas mówić prawdę i czekać na wymierzenie sprawiedliwości. (...) Wiele dzieci ginie, wiele matek płacze teraz na Ukrainie”.

Smutne podobieństwa do wojny na Ukrainie uderzyły również Jasmilę Žbanić: „Wiadomość o wybuchu wojny bardzo mnie zszokowała. Wywołała wiele smutku w Bośni, ludzie są naprawdę straumatyzowani powrotem wojny do Europy”. Stosuje się te same preteksty, powiedziała. Jest „dużo kłamstw, wiele fałszywych uzasadnień”.

Wywiad zakończył się nutą nadziei - reżyserka opowiedziała o młodych ludziach, do których film przemówił, chociaż nawet nie było ich na świecie, gdy te wydarzenia miały miejsce. „Reakcje [ludzi] pokazały mi, że chcą oglądać takie filmy. Na szczęście żyjemy w Europie, gdzie są fundusze, które wspierają tego rodzaju projekty… Poprzez sztukę i filmy możemy opowiadać trudne historie, przy których może nie będziemy jeść popcornu w sobotni wieczór, ale które przedstawiają inne wartości”.

Dowiedz się więcej o Nagrodzie Publiczności LUX

Bośniacki film Aida zdobywa Nagrodę Publiczności LUX 2022.