Mafia, korupcja i pranie pieniędzy 
Przestępcy bez granic 

Bezpieczeństwo 
 

Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

       

3600 – to liczba organizacji przestępczych działających dziś na terytorium Unii Europejskiej. Dzięki globalizacji ich proceder nie zna już pojęcia granic. O tym, jak walczyć z mafią, mówi dokument opracowany przez specjalną komisję Parlamentu Europejskiego. Europejski problem wymaga prawdziwie europejskich rozwiązań. Jakich?

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Środki do walki z przestępczością zorganizowaną, korupcją oraz praniem pieniędzy zostały przedstawione w planie działań UE na lata 2014-2019, zarekomendowanym przez Parlament, w środę. Odbieranie zasobów finansowych zorganizowanym grupom przestępczym oraz likwidowanie źródeł ich dochodów są na szczycie listy. Uważa się, że prawie 4 000 międzynarodowych organizacji przestępczych działało na terenie UE w 2013 roku.

       

Po półtora roku prac, Komisja Specjalna ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji i Prania Pieniędzy (CRIM) przygotowała i przegłosowała ostateczną wersję raportu określającego priorytety Unii Europejskiej w walce z mafią. Spotkaliśmy się z posłem sprawozdawcą Salvatore Iacolino (EPP, Europejska Partia Ludowa), który zapewnił, że unijna batalia „nie skończy się jedynie na przegłosowaniu kolejnego dokumentu”.

Materiały wideo 

Artykuły 

       

W Unii Europejskiej działa około 3600 międzynarodowych grup przestępczych. W tym tygodniu wygasa mandat powołanej 18 miesięcy temu specjalnej komisji ds. walki z przestępczością zorganizowaną (CRIM). W stworzeniu finałowego raportu, który zostanie poddany pod głosowanie podczas drugiej październikowej sesji plenarnej, wzięło udział niemal 300 konsultantów. Rezolucja przedstawia najlepsze sposoby walki z mafią na poziomie europejskim i globalnym. Więcej o skali problemu w naszej infografice!

       

Pranie pieniędzy jest problemem, który nęka świat od dawna. Mimo wprowadzenia międzynarodowych i europejskich rozwiązań prawnych, przestępcy w UE wciąż są o jeden krok przed stróżami prawa, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Posłowie i eksperci spotkali się 12 listopada na specjalnym posiedzeniu komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy, w celu przedyskutowania zjawiska i wysunięcia propozycji, jak mu skutecznie zapobiec.

       

Włoszka Sonia Alfano (Liberałowie), od niedawna szefowa nowej parlamentarnej Komisji Specjalnej ds. Przestępczości Zorganizowanej, Korupcji i Prania Pieniędzy. Pochodząca z Sycylii deputowana, której ojciec zginął z rąk mafii, od lat angażuje się w walkę ze zorganizowaną przestępczością. Zdaniem Alfano, ta komisja ma dać odpowiednie instrumenty ludziom, którzy na co dzień walczą z mafią.

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski powołał specjalną komisję parlamentarną do spraw przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania brudnych pieniędzy. Nowa komisja ma rok na zbadanie, do jakiego stopnia gospodarka europejska, administracja publiczna i rynki finansowe podatne są na działania przestępczości zorganizowanej, w tym mafii.