Jak rozprawić się z praniem pieniędzy?

Pranie pieniędzy jest problemem, który nęka świat od dawna. Mimo wprowadzenia międzynarodowych i europejskich rozwiązań prawnych, przestępcy w UE wciąż są o jeden krok przed stróżami prawa, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki. Posłowie i eksperci spotkali się 12 listopada na specjalnym posiedzeniu komisji ds. przestępczości zorganizowanej, korupcji i prania pieniędzy, w celu przedyskutowania zjawiska i wysunięcia propozycji, jak mu skutecznie zapobiec.

Pranie pieniędzy - jeden z ważniejszych problemów, z którym musi zmierzyć się UE © BELGA_EFE_A.Diaz
Pranie pieniędzy - jeden z ważniejszych problemów, z którym musi zmierzyć się UE © BELGA_EFE_A.Diaz

Skala zjawiska jest przerażająca. Według raportu ONZ z 2009 r. wartość nielegalnych transakcji szacuje się na 2,7 proc. globalnego PKB, czyli ok. 1 600 miliardów dolarów. Przykładowymi formami prania pieniędzy i zdobywania dalszych funduszy są: fikcyjne transakcje bankowe, nielegalne wykorzystywanie kasyn i e-hazardu oraz hakowanie stron bankowych.


Hazard online - metoda bez wad?


Ingo Fiedler z Uniwersytetu w Hamburgu podkreślił, że najprostszą z metod prania pieniędzy w dzisiejszych czasach jest hazard w sieci. Jak to działa? Organizacja przestępcza zdobywa 200 000 euro z przemytu narkotyków. Brudne pieniądze niezwłocznie wpłacane są do banku w którymś z rajów podatkowych, a ich właściciele zakładają konto na stronie sieciowej gry w pokera. Teraz wystarczy, by nie przegrać wszystkiego. Wygrane są "czyste" i nieopodatkowane, więc śmiało można je wpłacić na konto w dowolnie wybranym banku. Szybko, tanio i bezproblemowo - brudne pieniądze stają się zupełnie czyste, a szanse, że ktoś wpadnie na trop ich pochodzenia nie są zbyt duże.


Infiltracja banków


Antonio Maria Costa, były Podsekretarz Generalny ONZ zauważył, że równie skuteczną metodą pozbywania się śladów uzyskania funduszy z nielegalnych źródeł jest infiltracja banków i wykorzystywanie umieszczonych w ich radach nadzorczych przez grupy przestępcze "podwójnych agentów", wykupywanie akcji, czy masowe deponowanie gotówki. Niemały wpływ na zjawisko miał też kryzys zadłużeniowy. Według specjalisty, banki są sparaliżowane - nie mogą w tak swobodny jak dawniej sposób gwarantować sobie wzajemnych pożyczek, muszą więc szukać świeżego strumienia gotówki. Wykazanie, że działają na granicy prawa, lub nawet je łamią jest skrajnie trudne, w związku z czym, zazwyczaj wychodzą z tarapatów bez szwanku.


Reakcje eurodeputowanych


Salvatore Iacolino (Europejska Partia Ludowa) przygotowuje w tej sprawie specjalny raport. "Potrzeba bardziej zharmonizowanych działań Unii Europejskiej. Dzięki poprawie mocno rozdrobnionego systemu prawnego moglibyśmy skuteczniej przeciwdziałać praniu pieniędzy i zlikwidować wykorzystywane dziś przez mafie i organizacje przestępcze luki prawne" - stwierdził.


Sytuacja może zmienić się na lepsze już w przyszłym roku. Komisja Europejska w 2013 r. zamierza rozwiązać kwestię rajów podatkowych, a to może w dużym stopniu utrudnić życie grupom przestępczym, które deponują tam swoje pieniądze.