Koronawirus: uwaga na oszustwa i nieuczciwe praktyki w internecie 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

UE podejmuje działania przeciw internetowym sprzedawcom wykorzystującym obawy związane z wybuchem pandemii koronawirusa do sprzedawania fałszywych leków lub windowania cen.

©Ngampol/Adobe Stock  

Ponieważ coraz więcej z nas zostaje w domu z powodu samoizolacji i dystansu społecznego, coraz częściej robimy zakupy online. Niektórzy handlowcy wykorzystują nasz niepokój o zdrowie nasze i naszych rodzin, aby sprzedawać fałszywe leki lub produkty rzekomo zapobiegające zarażeniu się koronawirusem po bardzo wysokich cenach.


Do tych produktów może zaliczać się wszystko, od maseczek po leki i środki dezynfekujące do rąk, fałszywie określane jako np. „jedyne lekarstwo na koronawirusa” lub „najlepsza ochrona przed Covid-19” i sprzedawane po cenach wielokrotnie przewyższających ich wartość. Nieuczciwi sprzedawcy stosują także inne sztuczki - np. aby skłonić konsumentów do zakupu, fałszywie twierdzą, że produkty są na wyczerpaniu.


Na co zwracać uwagę

Jeśli zauważysz którekolwiek z poniższych, zalecamy ostrożność i czujność:

  • Twierdzenie wprost lub dawanie do zrozumienia, że produkt może zapobiegać lub wyleczyć COVID-19
  • Korzystanie z nieoficjalnych źródeł, takich jak samozwańczy lekarze, dla poparcia stwierdzeń
  • Wykorzystywanie nazw lub logo instytucji rządowych, oficjalnych ekspertów lub instytucji międzynarodowych, które rzekomo je poparły, ale bez linków lub odniesień do oficjalnych dokumentów
  • Stwierdzenia, że produkt jest: „dostępny tylko dziś”, „zaraz się wyprzeda”, itp.
  • Ogólne stwierdzenia, takie jak: „najniższa cena na rynku”, „jedyny produkt, który może wyleczyć zakażenie COVID-19” itp.
  • Windowanie ceny ze względu na rzekomą leczniczą moc produktów

Jeśli natrafisz na bezpodstawne lub wprowadzające w błąd stwierdzenia na platformie internetowej, poinformuj operatora platformy. Pamiętaj, że czasami Twoi znajomi lub rodzina mogą je udostępniać bez złych zamiarów, ponieważ dali się nabrać i myślą, że Ci pomagają.


Zawsze sprawdzaj wiarygodne źródła informacji na temat koronawirusa: rządy krajowe, ministerstwa zdrowia lub organizacje międzynarodowe, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia.


Działania UE

Aby zmierzyć się z problemem oszustw internetowych związanych z wybuchem koronawirusa, Komisja Europejska i sieć organów ochrony konsumentów (CPC) państw członkowskich podjęły szereg wspólnych działań. 20 marca 2020 r., CPC wydała wspólne stanowisko w sprawie najczęściej zgłaszanych oszustw i nieuczciwych praktyk, aby pomóc platformom internetowym lepiej identyfikować takie nielegalne praktyki, eliminować je i zapobiegać ponownemu pojawianiu się podobnych.


23 marca 2020 r., Komisarz ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Konsumentów Didier Reynders rozesłał pismo do operatorów platform internetowych i handlowych, operatorów mediów społecznościowych i wyszukiwarek internetowych, apelując o współpracę w zakresie usuwania nielegalnych praktyk z ich stron.


Oszukiwanie konsumentów w kwestii korzyści lub rezultatów oczekiwanych od produktu, twierdzenie, że może wyleczyć chorobę lub że jest dostępny tylko przez ograniczony czas, jest zabronione w UE dzięki dyrektywie o nieuczciwych praktykach handlowych (UCPD). Wszelkie stwierdzenia przedsiębiorcy, że jego produkt może wyleczyć chorobę, muszą być poparte dowodami. Operatorzy platform działający w UE, którzy dowiedzą się o nielegalnej działalności na swoich stronach internetowych, są zobowiązani do interwencji.

Aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko cyfrowe dla użytkowników i firm w całej UE, Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​do końca 2020 r. zaproponuje nową ustawę o usługach cyfrowych.


20 października posłowie przyjęli swoje zalecenia dla tej ustawy, podkreślając, że zasada „nielegalne w życiu – nielegalne w internecie” a także ochrona konsumenta i bezpieczeństwo użytkownika powinny być jej zasadami przewodnimi.. Posłowie chcą również surowszych wymogów dla platform i usług pośrednictwa internetowego w celu zwalczania nieuczciwych przedsiębiorców sprzedających fałszywe, nielegalne lub niebezpieczne produkty online, na przykład fałszywy sprzęt medyczny na początku pandemii COVID-19.

W rezolucji przyjętej w listopadzie 2020 r., Parlament ponownie wezwał do większego bezpieczeństwa produktów - posłowie chcą więcej środków zapewniających bezpieczeństwo wszystkich produktów sprzedawanych w UE, niezależnie od tego, czy są sprzedawane online czy offline, czy też produkowane w UE czy poza. Posłowie wzywają do lepszego nadzoru rynku, zwiększonej kontroli i większej odpowiedzialności dla platform internetowych oraz wymagania od nich stosowania tych samych przepisów do wszystkich podmiotów sprzedającychprodukty w UE -  zarówno z UE, jak i z krajów trzecich.


Dowiedz się więcej o pracach Parlamentu w zakresie roamingu, neutralności sieci, innowacji, handlu elektronicznego, blokowania geograficznego.