Parlament zagłosuje nad dodatkowymi nadzwyczajnymi środkami do walki z pandemią koronawirusa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Na sesji plenarnej w czwartek i piątek posłowie do PE będą debatować i głosować nad najnowszymi propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19 w UE.

W programie sesji plenarnej w dniach 16-17 kwietnia znajduje się głosowanie nad nadzwyczajnymi środkami wsparcia w wysokości 3 miliardów euro dla sektorów opieki zdrowotnej najbardziej dotkniętych krajów UE oraz głosowanie nad programem zaopatrzenia medycznego dla krajów UE borykających się z jego niedoborem. Pakiet środków obejmuje również dodatkowe fundusze dla Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz na pomoc Grecji w radzeniu sobie ze zwiększoną presją migracyjną.


Oczekuje się również, że posłowie zatwierdzą specjalne środki dla pomocy najbiedniejszym i osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, takie jak wyposażenie ochronne i pomoc żywnościowa.


Parlament zagłosuje nad wyjątkowymi środkami pozwalającymi na większą elastyczność w wykorzystaniu funduszy spójności i funduszy strukturalnych UE w celu złagodzenia skutków koronawirusa, a także nad pomocą finansową dla ochrony sektora rybołówstwa i akwakultury przed skutkami pandemii.


Podczas sesji odbędzie się również debata z Radą i Komisją Europejską oraz głosowanie nad rezolucją w sprawie skoordynowanych działań UE w celu zwalczania pandemii Covid-19 i jej konsekwencji.

Jak Parlament funkcjonuje w czasach Covid-19

Parlament zmniejszył potrzebę fizycznych spotkań w swoich siedzibach i wykonuje swoje główne zadania dzięki nadzwyczajnym procedurom głosowania na odległość w celu zatwierdzenia pilnych środków UE do walki z pandemią.

Więcej na poniższym wideo.