Odbudowa Europy po koronawirusie: posłowie wzywają do zdecydowanych działań 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Europejczycy oczekują od UE i rządów krajowych zdecydowanych działań, aby znaleźć drogę do wyjścia z kryzysu i zbudować bardziej odporną Europę, stwierdzili posłowie na debacie plenarnej.

Niektórzy uczestnicy debaty byli w Brukseli, inni brali udział zdalnie.  

Podczas debaty z Przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen 16 kwietnia, posłowie do PE zwrócili uwagę, że do przezwyciężenia wybuchu koronawirusa i wynikających z niego wyzwań dla gospodarki potrzebna jest solidarność i ambitne nowe rozwiązania.


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział na otwarciu sesji plenarnej: „Chcemy wyjść z tego kryzysu silniejsi, mocniejsi, lepiej przygotowani do przyszłych wyzwań... Koordynacja stopniowego rozluźniania obostrzeń oraz drogi do wyjścia z kryzysu i powrotu do dobrej kondycji jest niezwykle ważna... aby uniknąć nawrotów lub niszczącego powrotu kryzysu”.


Większość posłów z zadowoleniem przyjęła ogłoszone przez przewodniczącą KE plany zapewnienia ogromnych inwestycji w celu stworzenia bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej gospodarki. Przewodnicząca podkreśliła kluczową rolę wieloletniego budżetu UE, nazywając go „podstawą naszego ożywienia gospodarczego” i powiedziała, że potrzebny jest nowy plan Marshalla. Plan Marshalla pomógł odbudować gospodarki krajów Europy po II wojnie światowej.

Charles Michel wezwał do wspólnego działania na szczeblu UE, mówiąc: „Czasem potrzeba kryzysu, aby zbliżyć ludzi”.


Przemawiający w imieniu grupy EPL Esteban González Pons (Hiszpania) podkreślił rolę Parlamentu Europejskiego: „Parlament nie może zostać zamknięty na czas trwania plagi... Parlament jest niezbędny w czasach pandemii. To niezwykły czas dla rządów, a Parlament to dom demokracji”. Zwrócił uwagę na błędy w początkowej reakcji na kryzys: „Mogliśmy zacząć działać wcześniej, bardziej zdecydowanie, mogliśmy faktycznie działać razem”, ale dodał: „Unia Europejska to wielka nadzieja dla milionów Hiszpanów”.


Wiele posłów i posłanek przemawiających na sali posiedzeń plenarnych lub przez zdalne połączenie podkreślało, w jak ważnym momencie się znajdujemy. „Decyzje, które teraz podejmujemy zadecydują o przyszłości Europy: czy wyjdzie z tego silniejsza lub czy obywatele utracą wiarę w europejski projekt” powiedziała Iratxe García Pérez (S&D, Hiszpania). „Im bardziej zdecydowane działania podejmiemy teraz, tym mniej dramatyczne będą przyszłe ekonomiczne i szersze skutki tego kryzysu i tym szybciej będziemy mogli wrócić do normalnego życia.”


„Ten trudny czas to sprawdzian dla wszystkich” powiedział Dacian Cioloș (Renew Europe, Rumunia). Wezwał do solidarności i współpracy w walce z kryzysem zdrowotnym. Zaznaczył, że Europa potrzebuje planu Marshalla, strategii cyfrowej i Zielonego Ładu, a także „ambicji do wdrożenia jej strategii”.


Marco Campomenosi (ID, Włochy) opowiadał o frustracji ludzi pozostawionych samych sobie i chcących wrócić do pracy. Zaznaczył, że nawet przed kryzysem wzrost gospodarczy w UE był niski i argumentował, że należy zmienić przepisy UE, aby ożywić gospodarkę i zapewnić więcej samowystarczalności.


„Widzimy, że globalizacja i ciągłe pragnienie więcej nie zawsze są odpowiedzią, ale przychodzą kosztem odporności i umiejętności radzenia sobie ze wstrząsami” powiedział Philippe Lamberts (Grupa Zielonych/WSE, Belgia). Wezwał do przemyślenia sposobu, w jaki zorganizowane jest społeczeństwo i „nowego sposobu życia, produkcji, przemieszczania się i podróżowania”.


„Musimy powiedzieć głośno i wyraźnie: Europa była kompletnie nieprzygotowana do roli koordynacyjnej, którą musiała odegrać” w tym kryzysie, powiedział Raffaele Fitto (EKR, Włochy). Wezwał do ustanowienia środków dla wsparcia sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, takich jak turystyka, transport czy rolnictwo, usunięcia biurokracji i rewizji budżetu UE.


Manon Aubry (GUE/NGL, Francja) obwiniała środki oszczędnościowe wprowadzone w ciągu ostatniej dekady za zmniejszenie wydajności systemów opieki zdrowotnej w Europie i skrytykowała nacisk na ograniczenie długu publicznego, co ogranicza zdolność rządów do radzenia sobie z kryzysami. „Czas skończyć z tabu; to jedyny sposób na poradzenie sobie z tą pandemią dzisiaj, a jutro z problemami klimatycznymi.”

Dowiedz się, jakie środki UE już podjęła w celu zwalczania pandemii.