Zagraniczne przejęcia w kryzysie Covid-19: posłowie chcą równych szans 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Przez kryzys koronawirusowy, firmy z UE są podatne na przejęcia przez subsydiowane podmioty zagraniczne. Zasady uczciwej konkurencji powinny obowiązywać wszystkich, nalegają posłowie.

©Sveta/Adobe Stock  

Podczas debaty plenarnej 17 czerwca, eurodeputowani wyrazili obawy, że zagraniczne firmy subsydiowane przez swoje rządy mogą próbować uzyskać przewagę konkurencyjną nad europejskimi firmami, a nawet wykupić je, wykorzystując trudności finansowe spowodowane przez pandemię Covid-19.


Tego samego dnia przed debatą, Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie konsultacji publicznych na temat sposobów radzenia sobie z zakłócającymi skutkami subsydiów zagranicznych na jednolitym rynku. Większość posłów do PE przemawiających na posiedzeniu plenarnym poparła tę inicjatywę i podkreśliła potrzebę uczciwej konkurencji.


Konsultacja Komisji Europejskiej zajmie się generalnymi zakłóceniami rynku spowodowanymi przez zagraniczne subsydia, z naciskiem na zagraniczne subsydia ułatwiające przejęcie unijnych firm z UE lub dające nieuczciwą przewagę w przetargach na zamówienia publiczne.


Christophe Hansen (EPL, Luksemburg) zauważył, że: „Chiny to nie jedyne państwo w wirze zakupów, szukające firm osłabionych przez pandemię” ale są „tematem tabu w tej debacie”. „Jeśli mamy utrzymać wsparcie publiczne dla naszej polityki handlowej, musimy wyposażyć ją w narzędzia do egzekwowania uczciwej konkurencji ” powiedział.


„Wpływ koronawirusa na gospodarkę nie może być wykorzystywany do czerpania korzyści ze słabości przedsiębiorstw,” powiedziała Agnes Jongerius (S&D, Niderlandy), dodając: „Nie możemy bezczynnie przyglądać się jak firmy otrzymujące nieuczciwe subsydia używają ich do przejęcia innych firm”.


„Wyobraźmy sobie mecz piłki nożnej, w którym przeciwna strona gra według o wiele prostszych zasad niż gospodarze” powiedziała Stéphanie Yon-Courtin (Renew Europe, France). „Oglądanie takiego meczu nie ma za dużo sensu, skoro od początku wiadomo, kto wygra.”


W przyjętym na sesji plenarnej 18 czerwca sprawozdaniu o polityce konkurencji sporządzonym przez posłankę Yon-Courtin, posłowie podkreślili potrzebę ochrony kluczowych unijnych firm i aktywów przed wrogim przejęciem.


Niektórzy posłowie wezwali do zaostrzenia przepisów kontrolujących bezpośrednie inwestycje zagraniczne w UE. UE przyjęła ramy prawne w tej sprawie w 2019 roku. Celem jest upewnienie się, że inwestycje nie stanowią zagrożenia dla infrastruktury krytycznej lub nie dają dostępu do wrażliwych informacji lub kluczowych technologii. Przepisy wejdą w zycie w październiku 2020 roku.


Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager podkreśliła brak przejrzystości zagranicznych subsydiów: „W tej chwili rządy europejskie dokładają wszelkich starań, aby pomóc przedsiębiorstwom w poradzeniu sobie ze szkodami wyrządzonymi przez koronawirusa, ale robią to w kontrolowany, przejrzysty sposób... Zajmujemy się zagranicznymi subsydiami, ponieważ nie mamy ani kontroli, ani przejrzystości i temu się dzisiaj przeciwstawiamy”.

Dowiedz się więcej o działaniach UE w walce z koronawirusem oraz zapoznaj się z naszą osią czasu działań UE.