Zagraniczne przejęcia w kryzysie Covid-19: posłowie chcą równych szans
Przez kryzys koronawirusowy, firmy z UE są podatne na przejęcia przez subsydiowane podmioty zagraniczne. Zasady uczciwej konkurencji powinny obowiązywać wszystkich, nalegają posłowie.
Podczas debaty plenarnej 17 czerwca, eurodeputowani wyrazili obawy, że zagraniczne firmy subsydiowane przez swoje rządy mogą próbować uzyskać przewagę konkurencyjną nad europejskimi firmami, a nawet wykupić je, wykorzystując trudności finansowe spowodowane przez pandemię Covid-19.
Tego samego dnia przed debatą, Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie konsultacji publicznych na temat sposobów radzenia sobie z zakłócającymi skutkami subsydiów zagranicznych na jednolitym rynku. Większość posłów do PE przemawiających na posiedzeniu plenarnym poparła tę inicjatywę i podkreśliła potrzebę uczciwej konkurencji.
Konsultacja Komisji Europejskiej zajmie się generalnymi zakłóceniami rynku spowodowanymi przez zagraniczne subsydia, z naciskiem na zagraniczne subsydia ułatwiające przejęcie unijnych firm z UE lub dające nieuczciwą przewagę w przetargach na zamówienia publiczne.
Christophe Hansen (EPL, Luksemburg) zauważył, że: „Chiny to nie jedyne państwo w wirze zakupów, szukające firm osłabionych przez pandemię” ale są „tematem tabu w tej debacie”. „Jeśli mamy utrzymać wsparcie publiczne dla naszej polityki handlowej, musimy wyposażyć ją w narzędzia do egzekwowania uczciwej konkurencji ” powiedział.
„Wpływ koronawirusa na gospodarkę nie może być wykorzystywany do czerpania korzyści ze słabości przedsiębiorstw,” powiedziała Agnes Jongerius (S&D, Niderlandy), dodając: „Nie możemy bezczynnie przyglądać się jak firmy otrzymujące nieuczciwe subsydia używają ich do przejęcia innych firm”.
„Wyobraźmy sobie mecz piłki nożnej, w którym przeciwna strona gra według o wiele prostszych zasad niż gospodarze” powiedziała Stéphanie Yon-Courtin (Renew Europe, France). „Oglądanie takiego meczu nie ma za dużo sensu, skoro od początku wiadomo, kto wygra.”
W przyjętym na sesji plenarnej 18 czerwca sprawozdaniu o polityce konkurencji sporządzonym przez posłankę Yon-Courtin, posłowie podkreślili potrzebę ochrony kluczowych unijnych firm i aktywów przed wrogim przejęciem.
Niektórzy posłowie wezwali do zaostrzenia przepisów kontrolujących bezpośrednie inwestycje zagraniczne w UE. UE przyjęła ramy prawne w tej sprawie w 2019 roku. Celem jest upewnienie się, że inwestycje nie stanowią zagrożenia dla infrastruktury krytycznej lub nie dają dostępu do wrażliwych informacji lub kluczowych technologii. Przepisy wejdą w zycie w październiku 2020 roku.
Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager podkreśliła brak przejrzystości zagranicznych subsydiów: „W tej chwili rządy europejskie dokładają wszelkich starań, aby pomóc przedsiębiorstwom w poradzeniu sobie ze szkodami wyrządzonymi przez koronawirusa, ale robią to w kontrolowany, przejrzysty sposób... Zajmujemy się zagranicznymi subsydiami, ponieważ nie mamy ani kontroli, ani przejrzystości i temu się dzisiaj przeciwstawiamy”.
Dowiedz się więcej o działaniach UE w walce z koronawirusem oraz zapoznaj się z naszą osią czasu działań UE.