Sassoli: Decyzje, które podejmiemy, zmienią kształt Unii na dziesięciolecia

David Sassoli powiedział przywódcom UE, że plan naprawy musi spełniać ambicje wspólnoty i ostrzegł przed uznaniem zgody Parlamentu w sprawie nowego budżetu UE za pewnik.

David Sassoli na szczycie Unii
David Sassoli na szczycie Unii

Przewodniczący Parlamentu przemawiał na początku szczytu UE w dniu 17 lipca, poświęconego wypracowaniu porozumienia między rządami krajowymi w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu UE, który obejmowałby również środki mające pomóc Europie w wyjściu z pandemii koronawirusa.

„Dyskusje i decyzje, do podjęcia których zostaniemy wezwani, będą miały kluczowe znaczenie dla odbudowy naszej Unii na nadchodzące dziesięciolecia” - powiedział Sassoli. „Pandemia dała nam nowe obowiązki i postawiła przed nami nowe zadania. To na nas ciąży odpowiedzialność i obowiązek dokonania wyborów w interesie ogółu, a nie mniejszości. Jeśli potraktujemy to jako nasze wytyczne, stanie się oczywiste, gdzie powinniśmy inwestować: w zieloną gospodarkę, zdrowie, edukację oraz prawa cyfrowe, demokratyczne i społeczne ”.

Sassoli zaznaczył, że plan naprawy musi pomóc w przekształceniu gospodarki i rozwiązaniu problemu rosnących nierównośc. I dodał: „Plan naprawy musi być współmierny do naszych ambicji”.

Przewodniczący podkreślił, że Parlament poparł poziom finansowania zaproponowany przez Komisję Europejską i proponowany podział między dotacjami i pożyczkami. Prezydent wezwał również do wprowadzenia koszyka środków własnych i zaprzestania rabatów dla niektórych państw członkowskich, które nazwał „niesprawiedliwym i trudnym do uzasadnienia”.

Sassoli przypomniał przywódcom UE, że zgoda Parlamentu na budżet ma kluczowe znaczenie. „Jest nie do pomyślenia, aby Europa, która osiągnęła porozumienie w sprawie wspólnej reakcji na kryzys, sparaliżowała Parlament w sprawie budżetu”.

Przewodniczący powiedział, że Parlament jest „rozczarowany” propozycją Rady w sprawie budżetu przedstawioną na szczycie: „Jeśli mamy doprowadzić do ożywienia, potrzebujemy stałego, długoterminowego finansowania. Jest to warunkiem uzyskania zgody Parlamentu ”.

Sassoli podkreślił znaczenie solidarności w obecnym kryzysie: „Europa rozwijała się razem w oparciu o wspólne wartości. Nie przekształcajmy Unii Europejskiej w bankomat na całym kontynencie”. Dodał: „Parlament wyrazi zgodę na budżet długoterminowy UE tylko wtedy, gdy spełni on priorytety, o których wspominałem dzisiaj”.