Terroryzm 
Wspólne zagrożenie 

Bezpieczeństwo  Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   

Jak Europa walczy z terroryzmem? Przeczytaj, co robi UE, aby przeciwdziałać radykalizacji, powstrzymać finansowanie terroryzmu, wzmocnić kontrole na granicach zewnętrznych i nie tylko.

Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

       

W środę, 13 lipca, Komisja Rynku Wewnętrznego, przyjęła poprawki do projektu nowelizacji dyrektywy w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Posłowie zapewnili, że każda broń, którą przekształcono w broń na naboje ślepe, będzie nadal podlegała regulacjom prawnym. Obejrzyj wywiad z posłanką sprawozdawczynią Vicky Ford (EKR, Wielka Brytania) i dowiedz się więcej.

       

Parlament Europejski pracuje nad szeregiem środków majacych na celu walkę z terroryzmem. Posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE) zagłosują w poniedziałek, 4 lipca, nad propozycjami kryminalizacji działań przygotowawczych do ataków terrorystycznych oraz wprowadzenia obowiązkowych kontroli obywateli UE przybywających lub opuszczających terytorium UE. W wideo podsumowujemy działania Parlamentu Europejskiego w walce z terroryzmem.

       

Konieczne jest zabezpieczenie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, sprawniejsza wymiana informacji między państwami członkowskimi i zapobieganie radykalizacji - to wnioski z dyskusji niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a i jego francuskiego odpowiednika Matthiasa Fekla przed Komisją Wolności Obywatelskich. Posiedzenie odbyło się w poniedziałek 27 marca.

Materiały wideo 

       
(Długość materiału wideo:) 

       
(Długość materiału wideo:) 

Artykuły 

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Europejski Urząd Policji - Europol będzie mógł wkrótce zintensyfikować działania wymierzone przeciw terroryzmowi, przestępczości internetowej i innym przestępstwom oraz szybciej reagować na zagrożenia, dzięki nowym przepisom, przyjętym przez Parlament w środę. Wzmocnieniu uprawnień Europolu towarzyszy ustanowienie solidnych gwarancji ochrony danych i demokratycznych narzędzi nadzoru.

       

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, ma za zadanie poprawę współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. W związku z rosnącymi zagrożeniami od pewnego czasu trwały prace nad wzmocnieniem kompetencji Europolu, a w listopadzie 2015 roku osiągnięto porozumienie w tej sprawie. Posłowie przyjęli nowe przepisy 11 maja.

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament przyjął w czwartek dyrektywę w sprawie zarządzania danymi pasażerów linii lotniczych (PNR) w celu zapobiegania, wykrywania, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw terrorystycznych. Nowe przepisy nakładają na przewoźników obowiązek przekazywania krajowym organom danych pasażerów wszystkich lotów z krajów trzecich do UE i odwrotnie.

       

Po atakach terrorystycznych w Paryżu Francja zwróciła się do państw członkowskich o pomoc, powołując się na tzw. klauzulę wzajemnej obrony zawartą w art. 42 (7) Traktatu o Unii Europejskiej. To pierwszy przypadek aktywowania tego artykułu. W rezolucji przyjętej w czwartek, 21 stycznia, posłowie stwierdzili, że współpraca w ramach klauzuli powinna być bodźcem do wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa i obronności i wezwali do większej roli instytucji UE. Więcej informacji w naszej infografice.

       

Dzień po atakach Pakistanie posłowie dyskutowali o skutecznych sposobach walki z zagrożeniem terrorystycznym. Uczestniczący w debacie posłowie, przedstawiciele Komisji Europejski i rządów państw członkowskich podkreślali znaczenie wymiany informacji i potrzebę wzmocnienia kontroli granicznych oraz wezwali państwa członkowskie do wzmocnienia współpracy.

       

Europejski Urząd Policji, czyli Europol, zajmuje się poprawieniem współpracy między odpowiednimi służbami państw członkowskich, które zajmują się zwalczaniem przestępczości międzynarodowej. Wobec rosnących zagrożeń państwa członkowskie zgodziły się na wzmocnienie kompetencji Europolu. W poniedziałek w tej sprawie zagłosuje Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE).

       

Wzmocnienie uprawnień Europolu, unijny rejestr danych pasażerów oraz unijna strategia walki z terroryzmem - to tematy spotkań i głosowań, które odbyły się w tym tygodniu w PE w ślad za atakami terrorystycznymi w Paryżu.

Komunikaty prasowe 

Materiały wideo 

Artykuły 

Artykuły 

       

17 listopada posłowie i personel Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu. „Zamachy w Paryżu były atakiem na nasze wolności, na europejskie wartości, na nasz sposób życia, na nas wszystkich. My Europejczycy stoimy w naszym smutku ramię w ramię z Francuzami” – powiedział przewodniczący Martin Schulz.

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Politykierzy stawiający znak równości między uchodźcami i terrorystami, potęgują nienawiść i rozczarowanie, które popychają ludzi do przyłączenia się do grup terrorystycznych, mówili posłowie podczas środowej debaty plenarnej. Zamiast akceptować erozję wolności i tolerancji w Europie, kraje UE muszą poprawić bezpieczeństwo poprzez intensyfikację współpracy wywiadów i udostępnianie danych oraz inwestowanie w kompetencje i technologie potrzebne do walki z terroryzmem - uważa Parlament.

       

Szacuje się, że 5000 Europejczyków dołączyło do terrorystów i fundamentalistów walczących w Syrii i Iraku. Zjawisko jest niebezpieczne i stanowi wyzwanie dla państw członkowskich. Komisja Wolności Obywatelskich (LIBE) przyjęła w poniedziałek, 19 października, raport dotyczący sposobów zapobiegania radykalizacji i rekrutowaniu obywateli UE przez organizacje terrorystyczne. Przed głosowaniem zapytaliśmy sprawozdawczynię Rachidę Dati (EPL, Francja), dlaczego trzeba podjąć działania na poziomie UE.

       

Minutą ciszy, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uczcili pamięć ofiar wczorajszego ataku na paryską redakcję satyrycznego pisma “Charlie Hebdo”. Przewodniczący Martin Schulz, posłowie oraz pracownicy instytucji zebrali się przed głównym wejściem PE, by oddać cześć 12 ofiarom zamachu. “Dziś, tak jak Ty, jak my wszyscy, i ja jestem Charlie” mówił Schulz. Flagi Francji i Unii Europejskiej przed Parlamentem, zostały opuszczone do połowy masztu.

Materiały wideo