Ukraina 
Jak UE wspiera Ukrainę 

Świat  Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   

UE od lat oferuje Ukrainie znaczące wsparcie - od pomocy w reformach po bliższe kontakty handlowe.

Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

       

Jeszcze zanim Ukraina została zaatakowana przez Rosję w lutym 2022 r., UE chciała wspierać Kijów i zacieśniać z nim stosunki. Dowiedz się, jak.

Komunikaty prasowe 

Briefingi 

Artykuły 

Artykuły 

Artykuły 

       

W poniedziałek, 6 lutego, posłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony spotkali się z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, by przedyskutować ostatnie wydarzenia w Donbasie. Sytuacja w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim nosi znamiona kryzysu humanitarnego spowodowanego intensywnymi bombardowaniami w połączeniu z brakami w dostawach energii elektrycznej i siarczystym mrozem sięgającym -22 stopni. Posłowie rozmawiali o implikacjach dla bezpieczeństwa UE.

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Posłowie chwalą europejskich przewoźników i operatorów turystycznych za pomoc uchodźcom z Ukrainy, żądają od Rosji zwrotu skradzionych samolotów i wzywają UE do zaostrzenia sankcji.

Materiały wideo 

       
(Długość materiału wideo:) 

Artykuły 

       

Dziś wieczorem na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE będą rozmawiali o strategii w relacjach z Rosją oraz o jej roli w konflikcie w Syrii. W czerwcu 2015 roku w rezolucji Parlament wzywał do „dokonania krytycznej ponownej oceny” stosunków UE z Rosją.

       

Dwa lata po protestach na Euromajdanie, które doprowadziły do odsunięcia prezydenta Wiktora Janukowycza, przyszłość Ukrainy jest nadal niejasna. 1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Na osi czasu przypominamy naważniejsze wydarzenia na Ukrainie od Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku poprzez protesty na Majdanie i aneksję Krymu po porozumienia mińskie.

       

“Potrzeby Ukrainy nie zmalały, ale ze względu na pilność i wagę innych wydarzeń uwaga opinii publicznej już się na nich nie koncentruje” – mówi Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przed konferencją dotyczącą dobrych praktyk i procesu tworzenia prawa, która odbędzie się w PE między 29 lutego a 2 marca. Tydzień Ukraiński odbywa się w ślad za porozumieniem, które w lipcu 2015 podpisał PE i ukraińska Rada Najwyższa. Konferencję otworzy prezentacja raportu P. Coxa.

       

“Nasz parlament powinien być stać się główną instytucją demokracji i prawodawstwa na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, na 3-dniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, nadzoru i tworzenia prawa. Wśród konkluzji konferencji znalazła się sugestia poprawienia jakości procesu legislacyjnego na Ukrainie oraz skuteczności i przejrzystości spraw europejskich. Więcej w skrócie wideo.

Materiały wideo 

       
(Długość materiału wideo:) 

       
(Długość materiału wideo:) 

Artykuły 

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Unijny plan udzielenia Ukrainie 1,8 miliarda euro pożyczki na poprawę krótkoterminowej równowagi budżetowej uzyskał w środę poparcie Parlamentu. Unia pożyczy pieniądze na rynku międzynarodowym by sfinansować kredyt, którego udzieli Ukrainie z tym samym, korzystnym oprocentowaniem. Przekazanie Ukrainie środków będzie powiązane z realizacją przez Kijów reform strukturalnych, które mają pozwolić na rozwiązanie problemów leżących u podstaw kryzysu gospodarczego.

       

Ukraina powinna szybko stworzyć rząd i rozpocząć proces reformowania kraju – przyznali posłowie, po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrały ugrupowania pro-europejskie. Parlamentarna delegacja 14 eurodeputowanych wysłana została w celu monitorowania pierwszych wyborów parlamentarnych po ostatniej rewolucji na Ukrainie. Podczas spotkania z władzami w Kijowie, posłowie zadeklarowali pomoc we wdrożeniu zapisów niedawno przyjętej umowy stowarzyszeniowej.

       

Stosunki z Rosją były przedmiotem debaty plenarnej, która odbyła się dzisiaj. Z kolei jutro posłowie zagłosują nad raportem o stanie relacji UE-Rosja. Z posłem sprawozdawcą Gabrieliusem Landsbergisem (EPP, Litwa) rozmawialiśmy o "czarnej liście" unijnych polityków i urzędników z zakazem wjazdu do Rosji oraz o efektach sankcji ujnijnych nałożonych na Rosję.

       
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Parlament Europejski, wyraził zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zawierającej pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA), we wtorek, w Strasburgu. W tym samym czasie umowa ratyfikowana została przez Parlament Ukraiński w Kijowie. Zgodnie z układem, zostanie zawiązana współpraca polityczna i integracja gospodarcza oraz udostępniony zostanie wzajemny swobodny dostęp do rynków.

Materiały wideo