
Z naszej osi czasu dowiesz się, jak UE i Parlament Europejski kontynuują wsparcie dla Ukrainy w 2023 roku.
Z naszej osi czasu dowiesz się, jak UE i Parlament Europejski kontynuują wsparcie dla Ukrainy w 2023 roku.
Jeszcze zanim Ukraina została zaatakowana przez Rosję w lutym 2022 r., UE chciała wspierać Kijów i zacieśniać z nim stosunki. Dowiedz się, jak.
Posłowie wzywają wszystkie kraje i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego potępienia fikcyjnych referendów na Ukrainie i próby zdobycia przez Rosję terytorium siłą.
Przyznanie statusu krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii wzmocniłoby nie tylko oba te kraje, ale także UE, powiedziała przywódcom UE Przewodnicząca PE Roberta Metsola.
Specjalny międzynarodowy trybunał powinien przeprowadzić śledztwo przeciwko rosyjskim przywódcom i dowódcom wojskowym oraz ich sojusznikom za zbrodnię dokonane w Ukrainie.
W czwartek Parlament poparł roczne zawieszenie ceł importowych UE na wszystkie towary eksportowane przez Ukrainę, co ma wesprzeć gospodarkę kraju.
Posłowie apelują o bezpieczny przejazd dla dzieci uciekających przed wojną na Ukrainie oraz o pomoc dla wewnętrznie przesiedlonych i tych, które nie mogą opuścić oblężonych terenów.
Posłowie chcą osłabić konsekwencje wojny na Ukrainie poprzez konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów, nowe środki własne UE oraz pełne wykorzystanie istniejącego budżetu UE.
Miesiąc po ataku Rosji na Ukrainę, posłowie jednogłośnie potępili brutalną inwazję i wezwali UE do nałożenia na Moskwę dalszych sankcji oraz ochrony europejskiej gospodarki.
Podczas debaty plenarnej 9 marca eurodeputowani oraz estońska premier Kaja Kallas wezwali do zwiększenia obronności UE, zmniejszenia zależności energetycznej i solidarności z Ukrainą.
W Międzynarodowym Dniu Kobiet ukraińska pisarka Oksana Zabużko mówiła w Parlamencie Europejskim o trudnej sytuacji swoich współobywateli atakowanych przez Rosję.
Ponieważ ponad dwa miliony uchodźców ucieka przed wojną na Ukrainie, głównie do UE, państwa członkowskie będą musiały nadal okazywać solidarność, podkreślili posłowie we wtorek.
Debatując nad inwazją Rosji na Ukrainę, posłowie wyrazili niezłomne poparcie dla Ukrainy i wysiłków na rzecz zbliżenia tego kraju do wspólnoty europejskiej.
Podczas debaty o stosunkach UE-Rosja, bezpieczeństwie europejskim i zagrożenia militarnego ze strony Rosji wobec Ukrainy, posłowie wezwali do wspólnej reakcji i wspierając Ukrainę.
Parlament Europejski chce zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i ostrzejszych sankcji wobec Rosji po jej inwazji na ten kraj.
W obliczu rosnących rosyjskich gróźb militarnych wobec Ukrainy, posłowie mówią, że każda agresja ze strony Moskwy musi mieć wysoką cenę ekonomiczną i polityczną.
Atak militarny Rosji na Ukrainę to tylko jedna z przyczyn napięć między UE a Rosją. Dowiedz się więcej.
Parlament jest głęboko zaniepokojony ostatnimi rosyjskimi działaniami wojskowymi na granicy z Ukrainą oraz ujawnieniem, że za wybuchami w Czechach stali rosyjscy agenci.
Posłowie wzywają do poważnego rozważenia dostarczenia Ukrainie odrzutowców, helikopterów, odpowiednich systemów rakietowych i znacznego zwiększenia ilości amunicji.
W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Parlamentu Europejskiego podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Brukseli.
Wojna w Ukrainie przypomina nam o najciemniejszych rozdziałach europejskiej historii, mówi przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister.
W przyjętej w czwartek rezolucji posłowie wzywają do pociągnięcia do odpowiedzialności rosyjskich przywódców politycznych i wojskowych za zbrodnię agresji na Ukrainę.
Nagroda im. Sacharowa 2022 Parlamentu Europejskiego wręczona Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu podczas ceremonii 14 grudnia.
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli przyznana Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu reprezentowanemu przez wyłonionych w wyborach prezydenta oraz przywódców i społeczeństwo obywatelskie.
W następstwie okrucieństw popełnionych przez reżim Władimira Putina na ukraińskiej ludności cywilnej, posłowie uznali Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.
W swoim środowym wystąpieniu przed Parlamentem Europejskim przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefańczuk wezwał UE do poparcia wniosku jego kraju o członkostwo.
Podczas dorocznej debaty o stanie Unii Europejskiej, posłowie pytali przewodniczącą von der Leyen o pracę Komisji w minionym roku i plany na najbliższą przyszłość.
Jak UE i Parlament Europejski wspierały Ukrainę w 2022 r. od momentu inwazji Rosji 24 lutego? Dowiedz się z naszej osi czasu.
Przez ostatnie 3 lata PE niezmiennie okazuje solidarność z Ukrainą. Następny krok to częściowe zniesienie obowiązku wizowego dla Ukraińców podróżujących do Unii.
W poniedziałek, 6 lutego, posłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony spotkali się z wicepremier Ukrainy Iwanną Kłympusz-Cyncadze, by przedyskutować ostatnie wydarzenia w Donbasie. Sytuacja w okolicach Awdijiwki w obwodzie donieckim nosi znamiona kryzysu humanitarnego spowodowanego intensywnymi bombardowaniami w połączeniu z brakami w dostawach energii elektrycznej i siarczystym mrozem sięgającym -22 stopni. Posłowie rozmawiali o implikacjach dla bezpieczeństwa UE.
Przewodnicząca PE Roberta Metsola wezwała przywódców UE do podjęcia długoterminowego zaangażowania w sprawy Ukrainy, w tym do zapewnienia UE niezależności energetycznej.
Podczas debaty z francuską minister Klinkert i przewodniczącą von der Leyen, posłowie stwierdzili, że jedność i solidarność w UE jest kluczowa teraz i w przyszłości przy odbudowie Ukrainy.
Parlament wzywa UE do ochrony kobiet uciekających z Ukrainy przed przemocą i handlem ludźmi oraz do zapewnienia im dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.
Posłowie chwalą europejskich przewoźników i operatorów turystycznych za pomoc uchodźcom z Ukrainy, żądają od Rosji zwrotu skradzionych samolotów i wzywają UE do zaostrzenia sankcji.
Tuż przed szczytem Partnerstwa Wschodniego PE proponuje nowe sposoby zintensyfikowania stosunków UE z Ukrainą, Gruzją i Mołdawią. Sprawozdanie w tej sprawie przyjęto w środę, 15 listopada.
Dziś wieczorem na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE będą rozmawiali o strategii w relacjach z Rosją oraz o jej roli w konflikcie w Syrii. W czerwcu 2015 roku w rezolucji Parlament wzywał do „dokonania krytycznej ponownej oceny” stosunków UE z Rosją.
Dwa lata po protestach na Euromajdanie, które doprowadziły do odsunięcia prezydenta Wiktora Janukowycza, przyszłość Ukrainy jest nadal niejasna. 1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Na osi czasu przypominamy naważniejsze wydarzenia na Ukrainie od Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku poprzez protesty na Majdanie i aneksję Krymu po porozumienia mińskie.
“Potrzeby Ukrainy nie zmalały, ale ze względu na pilność i wagę innych wydarzeń uwaga opinii publicznej już się na nich nie koncentruje” – mówi Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego przed konferencją dotyczącą dobrych praktyk i procesu tworzenia prawa, która odbędzie się w PE między 29 lutego a 2 marca. Tydzień Ukraiński odbywa się w ślad za porozumieniem, które w lipcu 2015 podpisał PE i ukraińska Rada Najwyższa. Konferencję otworzy prezentacja raportu P. Coxa.
“Nasz parlament powinien być stać się główną instytucją demokracji i prawodawstwa na Ukrainie” – powiedział Wołodymyr Hrojsman, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, na 3-dniowej konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która dotyczyła dobrych praktyk parlamentarnych, nadzoru i tworzenia prawa. Wśród konkluzji konferencji znalazła się sugestia poprawienia jakości procesu legislacyjnego na Ukrainie oraz skuteczności i przejrzystości spraw europejskich. Więcej w skrócie wideo.
Unijny plan udzielenia Ukrainie 1,8 miliarda euro pożyczki na poprawę krótkoterminowej równowagi budżetowej uzyskał w środę poparcie Parlamentu. Unia pożyczy pieniądze na rynku międzynarodowym by sfinansować kredyt, którego udzieli Ukrainie z tym samym, korzystnym oprocentowaniem. Przekazanie Ukrainie środków będzie powiązane z realizacją przez Kijów reform strukturalnych, które mają pozwolić na rozwiązanie problemów leżących u podstaw kryzysu gospodarczego.
Ukraina powinna szybko stworzyć rząd i rozpocząć proces reformowania kraju – przyznali posłowie, po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które wygrały ugrupowania pro-europejskie. Parlamentarna delegacja 14 eurodeputowanych wysłana została w celu monitorowania pierwszych wyborów parlamentarnych po ostatniej rewolucji na Ukrainie. Podczas spotkania z władzami w Kijowie, posłowie zadeklarowali pomoc we wdrożeniu zapisów niedawno przyjętej umowy stowarzyszeniowej.
Stosunki z Rosją były przedmiotem debaty plenarnej, która odbyła się dzisiaj. Z kolei jutro posłowie zagłosują nad raportem o stanie relacji UE-Rosja. Z posłem sprawozdawcą Gabrieliusem Landsbergisem (EPP, Litwa) rozmawialiśmy o "czarnej liście" unijnych polityków i urzędników z zakazem wjazdu do Rosji oraz o efektach sankcji ujnijnych nałożonych na Rosję.
Parlament Europejski, wyraził zgodę na ratyfikację umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zawierającej pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu (DCFTA), we wtorek, w Strasburgu. W tym samym czasie umowa ratyfikowana została przez Parlament Ukraiński w Kijowie. Zgodnie z układem, zostanie zawiązana współpraca polityczna i integracja gospodarcza oraz udostępniony zostanie wzajemny swobodny dostęp do rynków.