Posłowie domagają się, aby Rada rozpoczęła negocjacje nt. wieloletniego budżetu

Jeśli start negocjacji z Radą w sprawie wieloletniego budżetu UE jeszcze się opóźni, Komisja powinna przygotować plan B w celu ochrony beneficjentów środków unijnych, mówi Parlament.

MEPs push for more funding for youth, research, growth & jobs and tackling climate change ©123RF/European Union–EP
Posłowie do PE chcą więcej funduszy UE dla młodzieży, badań, środowiska i tworzenia miejsc pracy ©123RF/European Union–EP

W czwartek 10 października podczas sesji plenarnej posłowie przegłosowali nową rezolucję w sprawie kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021–2027, wzywającą Radę do uzgodnienia swojego stanowiska, tak aby można było w terminie dojść do porozumienia.

Parlament jest gotowy do negocjacji od listopada 2018 r., kiedy to przyjął swoje stanowisko, w tym konkretne kwoty dla programów oraz propozycje reformy systemu zasobów własnych Unii Europejskiej.


Trudne negocjacje

Negocjacje bywają niełatwe - rozmowy o obecnym wieloletnim budżecie (2014–2020) trwały 18 miesięcy. Dlatego w rezolucji posłowie zwracają się do Komisji o przedstawienie „planu awaryjnego związanego z WRF jako siatki bezpieczeństwa mającej chronić beneficjentów programów finansowych UE”, który umożliwiłby przedłużenie obecnych ram finansowych w przypadku braku porozumienia w terminie.


Zespół negocjacyjny Parlamentu tworzą: współsprawozdawcy ds. wydatków WRF Margarida Marques (S&D, Portugalia) i Jan Olbrycht (EPL, Polska), dwoje sprawozdawców ds. zasobów własnych, José Manuel Fernandes (EPL, Portugalia) i Valérie Hayer (Renew Europe, Francja), oraz Rasmus Andresen (Zieloni/WSE, Niemcy) i przewodniczący Komisji ds. Budżetu Johan Van Overtveldt (EKR, Belgia).


„Nie chcemy mieć planu awaryjnego. Nie chcemy planu B, ale planu A ” stwierdziła Margarida Marques podczas posiedzenia Komisji ds. Budżetu 24 września. „Jednak jednocześnie zdajemy sobie sprawę, w jakiej sytuacji się obecnie znajdujemy, więc jeśli nie możemy mieć planu A, będziemy musieli stworzyć plan awaryjny, aby obywatele, firmy i organizacje otrzymały fundusze, których potrzebują” powiedziała.


Nowe środki

Na posiedzeniu komisji Valérie Hayer wspomniała, że członkowie odczuwają „frustrację” z powodu napiętych terminów, a José Manuel Fernandes i Rasmus Andresen wyrazili obawy, że Rada ostatecznie zaproponuje niewielki budżet, który nie będzie odpowiedni dla wyzwań stojących przed UE.


Jan Olbrycht powiedział, że negocjacje mogą się jeszcze bardziej skomplikować, jeśli nowa Komisja zaproponuje nowe inicjatywy, i podkreślił, że powinny one być finansowane z nowych środków.


Co dalej

Parlament przedyskutował rezolucję i przegłosował ją w czwartek 10 października podczas sesji plenarnej w Brukseli. Oczekuje się, że stanowisko Rady w sprawie WRF będzie jednym z tematów dyskusji podczas szczytu Rady 17–18 października.