Debata o Funduszu Odbudowy: posłowie przeciw głębokim cięciom w wieloletnim budżecie UE 

Komunikat prasowy 
Sesja plenarna 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Przywódcy polityczni PE omawiają z przewodniczącymi Michelem i von der Leyen wyniki szczytu UE WRF i Funduszowi Odbudowy. ©EP  

Na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym posłowie podsumowali konkluzje Rady Europejskiej z 17-21 lipca, dotyczące finansowania UE i odbudowy gospodarki po pandemii.

Podczas debaty z przewodniczącymi Rady i Komisji, Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen, wielu posłów określiło porozumienie osiągnięte na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej w sprawie funduszu naprawczego jako "historyczne", ponieważ po raz pierwszy państwa członkowskie zgodziły się na emisję 750 mld euro wspólnego długu. Jednak większość z posłów "nie była zadowolona" z cięć dokonanych w budżecie długoterminowym (wieloletnie ramy finansowe, WRF).


"Nie jesteśmy gotowi na przełknięcie tej gorzkiej pigułki", powiedział Manfred Weber (EPP) o porozumieniu w sprawie WRF. Ponadto, liderka S&D Iratxe García nie akceptuje cięć, "nie w czasie, gdy musimy wzmocnić naszą strategiczną autonomię i zmniejszyć różnice pomiędzy państwami członkowskimi".


Wiele osób podkreślało, że kwestia spłaty zadłużenia nie została rozwiązana. Posłowie nalegali, żeby ciężar ten nie spadł na obywateli i aby zagwarantować solidny system nowych zasobów własnych, w tym podatek cyfrowy lub opłaty od emisji dwutlenku węgla, wraz z wiążącym kalendarzem spłat. Co więcej, wielu podkreślało, że "UE nie jest maszynką do produkcji pieniędzy dla budżetów krajowych", ubolewając nad tym, że "oszczędne" kraje nie chcą płacić ceny za korzystanie z jednolitego rynku i nalegając, by żadne fundusze nie trafiały do "pseudodemokratycznych" rządów, które nie przestrzegają zasad państwa prawa i wartości UE.


Inni byli bardziej sceptyczni wobec idei nowych zasobów własnych generujących wystarczającą ilość środków na spłatę całego długu i ostrzegali, że kryzys nie powinien być wykorzystywany jako pretekst do głębszej integracji UE. Większość jednak podkreśliła, że Parlament jest gotowy do szybkich negocjacji, które ulepszyłyby wspólne stanowisko Rady.


Posłowie głosują teraz nad rezolucją podsumowującą debatę, która posłuży jako mandat do zbliżających się negocjacji z niemiecką prezydencją w Radzie. Wynik końcowego głosowania zostanie ogłoszony na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym o godz. 17.30.Kliknij na linki, żeby zobaczyć indywidualne wystąpienia

Charles Michel, Przewodniczący Rady Europejskiej


Ursula von der Leyen, Przewodnicząca Komisji Europejskiej


Manfred Weber (EPP, DE), Iratxe García Pérez (S&D, ES), Dacian Cioloș (RE, RO), Nicolas Bay (ID, FR), Philippe Lamberts (Greens/EFA, BE)


Robert Zīle (ECR, LV), Martin Schirdewan (GUE/NGL, DE)


Podsumowanie debaty: Charles Michel Przewodniczący Rady Europejskiej