
Łagodzenie zmiany klimatu jest kluczową kwestią dla Parlamentu Europejskiego. Zapoznaj się z działaniami UE i Parlamentu w tej dziedzinie.
Łagodzenie zmiany klimatu jest kluczową kwestią dla Parlamentu Europejskiego. Zapoznaj się z działaniami UE i Parlamentu w tej dziedzinie.
Zielony Ład to odpowiedź UE na trwający kryzys klimatyczny. Dowiedz się więcej o tym planie działań dla Europy neutralnej dla klimatu.
Wraz z przyjęciem europejskiego prawa o klimacie UE zobowiązuje się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Co to oznacza w praktyce?
Jakie są cele nowego planu działań UE w zakresie środowiska do 2030 r. i jak je osiągnąć?
Przed konferencją klimatyczną ONZ COP26, UE uznała za prawnie wiążące swoje długoterminowe cele klimatyczne, w tym neutralność klimatyczną do 2050 roku.
Eurodeputowani chcą wprowadzenia nowego unijnego prawa umożliwiającego pociągnięcie firm do odpowiedzialności, gdy szkodzą ludziom lub planecie. Więcej informacji w naszym wideo.
Dowiedz się, jakie działania podejmuje Unia Europejska, by zrealizować ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w różnych sektorach, w ramach pakietu „Gotowi na 55" do 2030 roku.
Celem unijnego systemu handlu emisjami (ETS) jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z przemysłu. Dowiedz się, ja działa ETS i jak wygląda jego reforma.
Rozporządzenie ws. rocznych wiążących ograniczeń emisji gazów cieplarnianych ustanawia cele dla państw członkowskich, aby UE mogła osiągnąć zerową emisję CO2 netto do 2050 roku.
UE wprowadza ambitny podatek węglowy na importowane towary, aby zapobiec ucieczce emisji, tj. przenoszenia się poza UE przez firmy dla uniknięcia ostrzejszych norm.
Dwutlenek węgla to tylko jeden z wielu gazów cieplarnianych. Dowiedz się o ich wpływie na globalne ocieplenie, ich pochodzeniu i udziale w emisji UE.
Dowiedz się, jak UE działa na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych innych niż CO2.
Wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze sprzedawane w UE od 2035 r. nie powinny emitować CO2. Co to oznacza w praktyce? Wyjaśniamy.
Aby sektor transportu drogowego stał się neutralny dla klimatu, od 2035 r. w UE będzie obwiązywał zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi.
Przeczytaj o alternatywnych paliwach samochodowych i działaniach UE w kierunku zwiększenia ich wykorzystania, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
UE chce osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a emisje z samolotów i statków rosną. Przeczytaj o działaniach UE dla ich zmniejszenia.
Dowiedz się, jakie są korzyści płynące z energii wodorowej i jak UE chce najlepiej wykorzystać to paliwo alternatywne do wspierania zielonej transformacji.
Energetyka jest największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w UE. Dowiedz się, jak UE chce zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej i uniezależnić ten sektor od węgla.
Oszczędzanie energii jest kluczowe dla walki ze zmianą klimatu i zależnością energetyczną UE. Dowiedz się, co robią posłowie do PE, aby ograniczyć zużycie energii.
Aby pomóc UE osiągnąć ambitne cele redukcji emisji w walce ze zmianą klimatu, Parlament pracuje nad przyspieszeniem rozwoju bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak energia odnawialna.
Z naszych infografik dowiesz się, jak UE chce wykorzystać zdolność lasów do pochłaniania CO2 w walce ze zmianą klimatu.
Dowiedz się, co powoduje wylesianie i jak nowe unijne przepisy mają ograniczyć import towarów wyprodukowanych na wylesionych gruntach.
Zrównoważone zarządzanie lasami i ich ochrona mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Dowiedz się, co proponuje Parlament Europejski, by ograniczyć wylesianie.
Jakość powietrza wpływa na zdrowie ludzkie. Parlament walczy o bardziej rygorystyczne przepisy ws. zanieczyszczeń.
Czysta woda jest niezbędna dla ludzi i zdrowych ekosystemów. Dowiedz się, co UE i Parlament Europejski robią, aby ją chronić.
Dowiedz się, w jaki sposób Europa planuje finansować walkę ze zmianą klimatu i wspieranie regionów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji ekologicznej.
Przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu to ogromna zmiana dla regionów zależnych od węgla. Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma udzielić im pomocy.
UE chce sprawiedliwej transformacji energetycznej. Dowiedz się, w jaki sposób Społeczny Fundusz Klimatyczny ma pomóc osobom najbardziej narażonym na ubóstwo energetyczne.
Przejście na gospodarkę mniej zanieczyszczającą środowisko wymaga ogromnych inwestycji. UE chce przyciągnąć więcej kapitału prywatnego, ponieważ fundusze publiczne to za mało.
Aby przyspieszyć rozwój inwestycji przyjaznych dla środowiska, UE wprowadziła przepisy definiujące czym jest ekologiczna i zrównoważona działalność.
Unijne finansowanie pomoże regionom wyjść z kryzysu koronawirusowego, zmniejszy nierówności, poprawi ekologiczność i stworzy miejsca pracy.
Najważniejsze fakty i dane statystyczne o zmianie klimatu w Europie: skutki regionalne, najwięksi emitenci, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i wiele innych.
Dowiedz się, które państwa Unii Europejskiej i świata oraz które sektory emitują najwięcej gazów cieplarnianych.
Zmiany klimatyczne już dziś mają różne skutki dla zdrowia ludzi, środowiska i gospodarek w Europie. Zapoznaj się z naszą mapą i dowiedz się więcej.
UE przekroczyła cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. Sprawdź nasze infografiki i dowiedz się więcej.
Zastanawiasz się, ile dwutlenku węgla emitują samochody albo czy pojazdy elektryczne faktycznie stanowią bardziej ekologiczną alternatywę? Dowiedz się z naszych infografik.
Emisje gazów cieplarnianych z międzynarodowego lotnictwa i żeglugi gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich trzech dekad. Dowiedz się z naszych infografik.
Na naszej osi czasu umieściliśmy najważniejsze wydarzenia w historii międzynarodowych negocjacji w dziedzinie klimatu.