Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Renewable energy ©Mikel Martinez De Osaba/123RF/European Union – EP        

Przejście na gospodarkę mniej zanieczyszczającą środowisko wymaga ogromnych inwestycji. UE chce przyciągnąć więcej kapitału prywatnego, ponieważ fundusze publiczne to za mało.

Climate Change illustration image. Photo by Ezra Comeau-Jeffrey on Unsplash        

Zwalczanie zmiany klimatu jest kluczową kwestią dla Parlamentu Europejskiego. Zapoznaj się z działaniami UE i Parlamentu w tej dziedzinie.

Landscape of meadow field with the changing environment        

Najważniejsze fakty i dane statystyczne dotyczące zmiany klimatu w Europie: skutki regionalne, najwięksi emitenci, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych itd.

Infografika        

Zmiany klimatyczne już dziś mają różne skutki dla zdrowia ludzi, środowiska i gospodarek w Europie. Zapoznaj się z naszą mapą i dowiedz się więcej.

Kluczowe postanowienia porozumienia paryskiego 
  • Utrzymanie wzrostu średnich globalnych temperatur zdecydowanie poniżej 2°C w porównaniu z epoką preindustrialną  
  • Kontynuacja wysiłków, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5°C powyżej poziomów z epoki preindustrialnej 
  • Jak najszybsze osiągnięcie momentu, w którym emisje gazów cieplarnianych przestaną wzrastać, przy akcpetacji, że krajom rozwinijającym zajmie to więcej czasu  
  • Kraje rozwinięte przeznaczą przynajmniej 100 mld dolarów rocznie do 2020 r., aby wesprzeć kraje rozwijające się w wysiłkach na rzecz klimatu  
  • Co pięć lat, zaczynając od 2023 r., sygnatariusze zmodyfikują swoje plany i wkład finansowy  

Artykuły 

infographic illustration        

W czwartek, 16 marca, Parlament Europejski wezwał m.in. do ochrony środowiska Arktyki, wprowadzeniu zakazu odwiertów. Wraz ze zmianą klimatu i wzrostem średnich temperatur każdego roku topnieje około 280 mld ton arktycznych czap lodowych. To stanowi nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale może powodować także napięcia, powodowane m.in. otwarciem nowych morskich dróg handlowych czy dostępu do złóż surowców.