Redukcja emisji CO2 z samochodów osobowych i dostawczych: wyjaśniamy nowe cele 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Aby osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 r., posłowie proponują ostrzejsze limity emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych.

W celu osiągnięcia swoich ambitnych celów klimatycznych UE przygotowała pakiet „Gotowi na 55”, w ramach którego dokonuje przeglądu przepisów w sektorach mających bezpośredni wpływ na ich realizację. Obejmuje to transport, jedyny sektor, w którym emisje gazów cieplarnianych są wyższe niż w 1990 r., ze wzrostem o ponad 25%.

Transport odpowiada za jedną piątą wszystkich emisji w UE, a transport drogowy emituje najwięcej spośród rodzajów transportu - w 2021 r. odpowiadał za 72% wszystkich krajowych i międzynarodowych emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE.

Dlaczego samochody osobowe i dostawcze?

Samochody osobowe i dostawcze (czyli lekkie pojazdy użytkowe) wytwarzają około 15% emisji CO2 w UE. Zaostrzenie norm emisji z samochodów przyczyniłoby się do osiągnięcia unijnych celów w dziedzinie klimatu.

Obecna sytuacja

Średni poziom emisji CO2 z nowych samochodów wzrósł wynosił w 2019 r. 122,3 g CO2/km, co jest lepszym wynikiem niż cel UE na okres 2015-2019 wynoszący 130 g CO2/km, ale znacznie powyżej celu 95 g/km ustalonego na okres od 2021 roku.

Liczba samochodów elektrycznych szybko rośnie - stanowiły 11% nowo rejestrowanych pojazdów osobowych w 2020 roku.

Przeczytaj więcej faktów i liczb dotyczących emisji CO2 z samochodów.

Nowe cele

Nowe przepisy wyznaczają drogę do zerowej emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych do 2035 r. Pośrednie cele redukcji emisji do 2030 r. określono na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych.

Cele są wyrażone w procentach, ponieważ norma 95 g/km będzie musiała zostać ponownie obliczona zgodnie z nowym, bardziej rygorystycznym testem emisji, który lepiej odzwierciedla rzeczywiste warunki jazdy.

Zaktualizowane prawo powinno pomóc obywatelom poprzez szersze stosowanie pojazdów o zerowej emisji CO2 (co da lepszą jakość powietrza, oszczędność energii i niższe koszty posiadania pojazdu) oraz stymulować innowacje w technologiach bezemisyjnych.

Parlament i kraje UE osiągnęły porozumienie w sprawie ostatecznego kształtu przepisów w październiku 2022 roku. Porozumienie zostało zatwierdzone przez Parlament w lutym 2023 r. i nadal musi zostać formalnie zatwierdzone przez Radę.

W październiku 2022 r. Parlament uzgodnił swoje stanowisko ws. zapewnienia większej liczby stacji ładowania elektrycznego i stacji tankowania wodoru, dla poprawy unijnej infrastruktury paliw alternatywnych.

Więcej na temat emisji z transportu:

Europosłowie proponują surowsze limity emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. ©APimages/European Union-EP