Bezpieczeństwo
Priorytety
Produkty w tej kategorii

Strefa Schengen to obszar UE bez kontroli na wewnętrznych granicach i jedno z najbardziej namacalnych osiągnięć integracji europejskiej. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika.

Parlament popiera zwiększenie uprawnień Europolu do walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, ze względu na nowe wyzwania związane z transformacją cyfrową i pandemią COVID-19.

Parlament Europejski chce zwiększenia wsparcia dla Ukrainy i ostrzejszych sankcji wobec Rosji po jej inwazji na ten kraj.

Radykalizacja to narastające zagrożenie transgraniczne. Czym jest, jakie są jej przyczyny i co robi Unia Europejska, aby jej zapobiec?

Liczba ataków terrorystycznych i ofiar terroryzmu w UE w 2019 r. w dalszym ciągu zmniejszała się. Dowiedz się więcej z naszego artykułu i grafiki.

Europa doświadcza fali ataków terrorystycznych od 2015 roku. Kim są terroryści? Dlaczego i jak działają?

Walka z terroryzmem wymaga zajęcia się takimi kwestiami jak zagraniczni bojownicy, kontrole graniczne i odcinanie funduszy. Przeczytaj o polityce UE w zakresie zwalczania terroryzmu.

Chociaż europejska armia nie istnieje, a obronność pozostaje wyłączną odpowiedzialnością państw członkowskich, UE podejmuje ważne kroki w celu zacieśnienia współpracy w tej dziedzinie.

Parlament zatwierdził przepisy nakazujące firmom internetowym usuwanie treści terrorystycznych w ciągu godziny od otrzymania zgłoszenia.

„Granice w UE powinny zostać ponownie otwarte tak szybko, jak to możliwe” powiedział nam przewodniczący parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich Juan Fernando López Aguilar.

Kraje UE rozluźniają kontrole graniczne wprowadzone z powodu koronawirusa. Parlament chce skoordynowanych wysiłków w celu jak najszybszego przywrócenia funkcjonowania strefy Schengen.

Do Schengen, czyli obszaru, gdzie zniesiona została kontrola graniczna na granicach wewnętrznych, należy 26 państw. Dowiedz się, które starają się o przystąpienie.