UE musi walczyć z biedą

Aż 80 mln Europejczyków, czyli prawie co piąty mieszkaniec UE żyje w biedzie. Co UE i państwa członkowskie robią by pomóc potrzebującym? Nad tym problemem zastanawiali się w Krakowie uczestnicy europejskiej platformy współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Prawie co piąty Europejczyk żyje poniżej granicy ubóstwa.
Prawie co piąty Europejczyk żyje poniżej granicy ubóstwa.

Uczestnicy dyskutowali o tym jak do 2020 r. wyciągnąć z ubóstwa co najmniej 20 mln Europejczyków - relacjonuje jeden z deputowanych obecnych na spotkaniu, belgijski poseł Frédéric Daerden (Sojusz Socjalistów i Demokratów).


Według unijnej terminologii za granicę ubóstwa uznaje się 60 proc. średniej dochodów w danym państwie UE. Walka z biedą to głównie zadanie krajów Unii. Ale Bruksela może pomóc koordynować te działania.


Każdy kraj określa swój cel walki z biedą. Francja chce ograniczyć liczbę zagrożonych życiem w ubóstwie do 2012 r. o jedną trzecią. Niemcy do 2020 r. chcą zmniejszyć odsetek osób długo pozostających na bezrobociu. Polska chce wyciągnąć z biedy do końca dekady co najmniej półtora miliona obywateli.


15 listopada Parlament przyjął sprawozdanie przygotowane przez Daerdena w tej sprawie. PE chce by Komisja Europejska przedstawiała mu co pół roku raport na temat postępów walki z biedą. Deputowani chcą też uwzględnić programy w tej kwestii w budżecie UE na 2014-2020 r. Chcą również dać większą rolę europejskiej platformie współpracy w zakresie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Bieda w UE

  • 80 mln Europejczyków żyje w biedzie, większość to kobiety.
  • W tej grupie znajduje się też 20 mln dzieci.
  • Aż osiem proc. Europejczyków, którzy posiadają zatrudnienie, żyje poniżej granicy ubóstwa. A kolejne 22 proc. jest tym zagrożone.