Kryzys uchodźczy: Posłowie pracują nad reformą systemu azylowego w UE (wideo) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

16 listopada Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko ws. zmian w rozporządzeniu dublińskim, które reguluje procedurę azylową w UE. Tym samym PE jest gotowy do negocjacji z Radą.

Procedura ubiegania się o azyl w Unii Europejskiej jest określona przez rozporządzenie dublińskie - najważniejszy element Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego. Rozporządzenie określa, które unijna państwo jest odpowiedzialne za rozpatrzenie podania o azyl, przy czym ogólna zasada określa, że powinno to być pierwsze państw wjazdu.

Obecny system został utworzony w 2003 roku - nie miał na celu dystrybucji osób aplikujących o azyl między państwa członkowskie, więc kiedy liczba uchodźców w UE wzrosła gwałtownie w 2015 roku, państwa graniczne takie jak Grecja czy Włochy zostały najbardziej obciążone, a system stworzony przez rozporządzenie dubliński okazał się niewydolny.

Cecilia Wikström, posłanka odpowiedzialna ze kwestie reformy w Parlamencie Europejskim, chce, żeby nowe rozporządzenie gwarantowało, że:

  • wszystkie państwa dzielą się odpowiedzialnością za osoby ubiegające się o azyl;
  • państwa członkowskie posiadające zewnętrzne granice UE, które stanowią pierwsze miejsce przybycia do Europy dla większości uchodźców, przyjmują odpowiedzialność za zarejestrowanie przybywających ludzi, a także za ochronę i utrzymanie zewnętrznych granic UE;
  • osoby potrzebujące ochrony międzynarodowej uzyskują ją dużo szybciej niż obecnie, natomiast osoby, w przypadku których okazuje się, że nie mają prawa do azylu, były szybko i w godnych warunkach odsyłane do swoich krajów pochodzenia.

"Powinniśmy mieć system, który działa niezależnie od tego, czy napływ ludzi jest duży, czy mały, po to, byśmy nie musieli wprowadzać już nadzwyczajnych środków" - wyjaśnia posłanka Wikström.

Więcej informacji w wideo.

Dowiedz się więcej o działaniach, które mają na celu poprawę działania Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego Unii Europejskiej.