Wideo: Co robi PE, by kosumenci mogli w pełni korzystać ze wspólnego rynku cyfrowego? 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Podróżuj, kupuj, oglądaj i rozmawiaj w całej Unii jak w domu - bez barier i dodatkowych kosztów. O to właśnie chodzi we wspólnym rynku cyfrowym i o to walczy Parlament Europejski.

Zakupy online: mniej granic to to lepszy wybór

Według danych Komisji Europejskiej większość stron internetowych sklepów w UE nie pozwala na zakupy konsumentom z innego kraju członkowskiego. Jednak te święta mogą być ostatnimi, kiedy zakupy online utrudnia konsumentom tzw. geoblocking. Do końca 2018 r. wejdą w życie przepisy, dzięki którym kupujący online nie będą już narażeni na takie formy dyskryminacji jak np. automatyczne przekierowanie na lokalną wersję strony. Zmiany obejmą handel takimi towarami i usługami jak np. urządzenia gospodarstwa domowego, elektronika, ubrania, pobyty hotelowe, wynajem i bilety na imprezy.

Kupiłeś prezent. A co z wysyłką?


Otwarcie rynku internetowego UE wymaga także poprawy warunków dostawy i ochrony konsumentów. Aby uzyskać bardziej opłacalne i sprawne transgraniczne dostawy paczek, posłowie do PE zapewnili, że nadzór nad cenami dostaw przesyłek będzie dotyczył wszystkich dostawców.

Cyfrowy prezent kupiony, ale co z reklamacją?

Pierwsze ogólnoeuropejskie zasady dotyczące umów o dostarczanie treści cyfrowych zostały zatwierdzone w listopadzie 2017 r. Zgodnie z tymi zasadami kupujący online będą uprawnieni do naprawy lub zwrotu pieniędzy w przypadku braku zgodności z umową treści cyfrowych (np. gier, aplikacji i utworów muzycznych) zakupionych online w UE.

Nie opuścisz już żadnego filmu

Ponad połowa (53%) obywateli UE ogląda filmy i seriale online częściej niż raz w tygodniu. W maju 2017 r. Parlament Europejski przyjął nowe zasady, które pozwolą abonentom internetowych serwisów z filmami, muzyką, prasą i książkami na korzystanie z nich podczas w UE. Każdy, kto zapłacił usługodawcy w swoim państwie członkowskim za prawo do oglądania, słuchania lub czytania treści online, będzie mógł korzystać z subskrypcji w dowolnym innym kraju UE, w którym przebywa tymczasowo.

Nowe reguły wejdą w życie w pierwszej połowie 2018 r. i obejmą przyszłe oraz już obowiązujące umowy abonamentowe.


Szybki internet

Aby cieszyć się treściami cyfrowymi, użytkownicy internetu potrzebują niezawodnych i szybkich połączeń. WIFI4EU to inicjatywa, której celem jest zapewnienie co najmniej 6000 społecznościom lokalnym w całej UE dostępu do bezpłatnego bezprzewodowego internetu o wysokiej prędkości do 2020 roku. Posłowie zatwierdzili program we wrześniu 2017 r. Zgłoszeń będzie można dokonywać już na początku 2018 roku.


Roaming w UE jak w domu

Nie zapominajmy, że od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy korzystający z telefonów za granicą UE, płacą za rozmowy, wiadomości tkestowe i połączenie internetowe tyle samo, co we własnym kraju. Dodatkowe opłaty roamingowe zostały zniesione. Ponadto w październiku 2017 r. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przyjęła przepisy, dzięki którym spadną ceny rozmów międzynarodowych w UE.