Infografika: Emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej

Dowiedz się, które państwa Unii Europejskiej i świata oraz które sektory emitują najwięcej gazów cieplarnianych.

Emisje gazów cieplarnianych przyczyniają się do przyspieszenia zmian klimatu. Kim są najwięksi emitenci? Który sektor generuje najwięcej emisji?


Roczna emisja gazów cieplarnianych w UE

Treść wyjaśniona pod nagłówkiem „ilość emisji gazów cieplarnianych rocznie w UE”
Udział poszczególnych gazów cieplarnianych w całkowitej emisji gazów na świecie (2019)

Spośród gazów cieplarnianych emisja dwutlenku węgla (CO2) jest największa. Chociaż emisja innych gazów cieplarnianych jest mniejsza, to wychwytują one ciepło znacznie bardziej efektywnie niż CO2. Np. metan jest ponad 80 razy silniejszy niż CO2 na przestrzeni 20 lat.


Dowiedz się więcej o różnych rodzajach gazów cieplarnianych, ich pochodzeniu i potencjale tworzenia efektu cieplarnianego


Emisja gazów cieplarnianych w UE wg sektora


Treść wyjaśniona pod nagłówkiem „Emisje gazów cieplarnianych według sektorów w UE”
Emisje gazów cieplarnianych według sektorów w UE (2019)

Z szóstego sprawozdania dotyczącego zmian klimatycznych przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (czyli organizację, która ma na celu dostarczać naukowej informacji na temat zmiany klimatu i jego wpływu na gospodarkę i społeczeństwo) wynika, że emisje gazów cieplarnianych z działalności człowieka odpowiadają za ocieplenie o ok. 1,1°C od początku XX wieku. Działania te to np. spalanie węgla, ropy i gazu, wylesianie i rolnictwo.

Poniższy schemat pokazuje emisje gazów cieplarnianych w UE w 2019 r. pochodzące z poszczególnych sektorów. Energia odpowiadała za 77,01% emisji gazów cieplarnianych w 2019 r. (w tym około 1/3 to transport), rolnictwo - za 10,55%, procesy przemysłowe i wykorzystanie produktów - 9,10%, a gospodarka odpadami - 3,32%.

Dowiedz się więcej o celach i działaniach Unii Europejskiej w celu redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Emisje gazów cieplarnianych według krajów w UE i na świecie

Poniższe wykresy przedstawiają emisje gazów cieplarnianych w UE 2019 r. oraz największych emitentów gazów cieplarnianych na świecie w 2015 r. UE jest trzecim co do wielkości emitentem, po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Za UE plasują się Indie i Rosja.

Treść wyjaśniona pod nagłówkiem »Emisje gazów cieplarnianych w UE i na świecie«
Emisje gazów cieplarnianych w poszczególnych państwach UE (2019)

Warto podkreślić, że gazy cieplarniane pozostają w atmosferze przez okres od kilku do kilku tysięcy lat. Wywierają wpływ na klimat na całym świecie - niezależnie od tego, gdzie zostały po raz pierwszy wyemitowane.

Kraje emitujące najwięcej gazów cieplarnianych na świecie w 2015 roku
Kraje emitujące najwięcej gazów cieplarnianych na świecie w 2015 roku

Czym są gazy cieplarniane?

  • Gaz cieplarniany to gaz, którego działanie w atmosferze przypomina szkło w szklarni: gaz taki pochłania energię słoneczną i ciepło, które wypromieniowuje z powierzchni Ziemi, zatrzymuje je w atmosferze i uniemożliwia ucieczkę w przestrzeń kosmiczną.
  • Ten proces jest główną przyczyną efektu cieplarnianego, który utrzymuje temperaturę Ziemi wyższą niż byłaby w innym przypadku, umożliwiając życie na Ziemi.
  • Wiele gazów cieplarnianych występuje naturalnie w atmosferze, ale działalność człowieka powoduje ogromne ilości, zwiększając efekt cieplarniany, który przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Powiązane artykuły