Axel Voss o prawie autorskim: „Chcemy chronić prawa twórców”  

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament pracuje nad nowymi przepisami prawa autorskiego, dostosowanymi do epoki cyfrowej, aby zapewnić wszystkim artystom i autorom uznanie, wynagrodzenie i ochronę.

12 września posłowie do PE poparli upoważnienie do rozpoczęcia negocjacji z państwami członkowskimi w sprawie nowych ogólnounijnych przepisów prawa autorskiego, mających zapewnić uczciwe wynagradzanie artystów i dziennikarzy w świecie cyfrowym.

Jak te nowe przepisy wpłyną na internet? Czy nadal będzie można tworzyć i wykorzystywać memy? Axel Voss – niemiecki poseł z grupy PPE kierujący pracami nad wnioskiem w Parlamencie – wyjaśnia, czego ta sprawa dotyczy.

„Wielkie platformy amerykańskie zarabiają, podczas gdy naszym twórcom trudno jest przetrwać. Dlatego musimy wzmocnić ich prawa i zapewnić odpowiedzialność platform”.

Czyje prawa będą chronić te przepisy?

Chcemy chronić i wzmocnić prawa twórców: pisarzy, wykonawców, piosenkarzy, autorów piosenek, dziennikarzy itd., czyli wszystkich posiadaczy praw autorskich. Wszyscy oni znajdują się w rozpaczliwej sytuacji: z ich pracy korzystają wielkie platformy, które czerpią z tego znaczne zyski. Sami posiadacze praw często jednak nie mają udziału w tych zyskach. Wielkie platformy amerykańskie zarabiają, podczas gdy naszym twórcom trudno jest przetrwać. Dlatego musimy wzmocnić ich prawa przez zapewnienie odpowiedzialności platform.

Parliament adopts its position on digital copyright rules. Rapporteur Axel Voss (EPP, DE)  

Czy będzie to dotyczyć memów i utworów zależnych tworzonych przez fanów?

Nie, absolutnie nie są one zagrożone. Pozostaną objęte wyjątkiem od ochrony praw autorskich, który istnieje już w przepisach krajowych. Reforma nie ma żadnego wpływu na użytkowników. Chodzi wyłącznie o odpowiedzialność platform.

Co jest celem art. 11 dotyczącego cyfrowych sposobów korzystania z publikacji prasowych?

Obecnie duże platformy wykorzystują treści prasowe, dużo na nich zarabiają, natomiast wydawcy nie mają udziału w zyskach. W art. 11 zapewniono wydawcom prasowym prawo konkretnie ich dotyczące, na podstawie którego mogą oni występować o wynagrodzenie, jeżeli platformy korzystają z ich treści. Nadal można używać hiperlinków i kopiować na użytek prywatny. Nie podlegają one art. 11 i mogą być zamieszczane przez wszystkie platformy, np. Wikipedię.

Co zmieni się dla małych/niezależnych wydawców i autorów?

Również oni mogą występować o wynagrodzenie od platform korzystających z ich treści. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla małych wydawców, ponieważ ich pozycja jest bardzo słaba w porównani z dużymi platformami.

Czy internet jest zagrożony?

Nie, oczywiście nie. Nie zmieni się nic poza tym, że platformy będą odpowiadać za naruszenia praw autorskich.