Nowe przepisy UE gwarantujące tańsze i szybsze połączenia  

 
 

Udostępnij tę stronę: 

©AP images/European Union-EP  

Dzięki nowym przepisom połączenia do innych państw członkowskich wkrótce potanieją, a firmy telekomunikacyjne skorzystają z przejrzystszych reguł długoterminowych inwestycji w infrastrukturę

Tańsze i szybsze usługi

14 listopada europosłowie przegłosowali pakiet telekomunikacyjny, którego celem jest obniżenie cen połączeń między państwami UE. Od 15 maja 2019 r. połączenie głosowe będzie kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, natomiast wiadomość tekstowa 6 centów. Przepisy te mają również pobudzać inwestycje niezbędne do wprowadzenia łączności 5G w miastach europejskich do 2020 roku. Usługi telekomunikacyjne staną się przez to o wiele szybsze.

Hiszpańska posłanka z grupy PPE Pilar del Castillo, która odpowiada za to dossier w Parlamencie, stwierdziła, że dzięki nowym przepisom usługi internetowe takie jak Skype czy Whatsapp, będą „bardziej przejrzyste i niezawodne”, na czym skorzystają obywatele UE.

Posłanka dodała, że „od czasu ostatniego przeglądu w 2009 r. rynek usług łączności elektronicznej uległ radykalnej zmianie. Pojawiły się na nim nowe podmioty, gdyż konsumenci i przedsiębiorstwa są coraz bardziej uzależnieni od usług dostępu do danych i do internetu. Nowe przepisy pozwalają nam unowocześnić ramy prawne dzięki uwzględnieniu w nich nowych podmiotów”.

Lepsze usługi

Celem przepisów jest zapewnienie użytkownikom lepszej ochrony. Konsumentom łatwiej będzie na przykład zmienić operatora, a w przypadku wystąpienia problemów – uzyskać odszkodowanie. Przewidziano również środki pobudzenia inwestycji w sieci o bardzo dużej przepustowości oraz wspierania łączności mobilnej i sieci 5G.

Posłanka Pilar del Castillo Vera stwierdziła, że zapotrzebowanie na dobre, szybkie i bezpieczne połączenia rośnie. Za przykład mogą posłużyć tu dziedziny takie jak edukacja, badania naukowe i tzw. m-zdrowie, czyli opieka zdrowotna wspomagana przez urządzenia mobilne.

Telefoniczne powiadomienia alarmowe

Pakiet obejmuje również obowiązkowy system powiadomień 112 za pośrednictwem którego posiadacze telefonów otrzymają wiadomość tekstową na wypadek poważnych sytuacji alarmowych lub katastrof, np. ataków terrorystycznych czy klęsk żywiołowych.

Więcej informacji na temat pakietu telekomunikacyjnego można znaleźć w komunikacie prasowym (po angielsku).