Bezpieczniejsze drogi: nowe środki UE na rzecz zmniejszenia liczby wypadków samochodowych 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Unia chce poprawić bezpieczeństwo na drogach ©AP images/European Union-EP  

Parlament zagłosował 16 kwietnia nad nowymi przepisami mającymi na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenie liczby wypadków poprzez wprowadzenie szeregu zabezpieczeń.

Drogi w Unii są najbezpieczniejsze na świecie ze średnią 49 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców, w porównaniu do średniej światowej, wynoszącej 174 ofiary śmiertelne na milion mieszkańców planety.

Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w UE zmniejszyła się o ponad połowę w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci, najnowsze dane pokazują, że spadek wskaźnika śmiertelności zwalnia z roku na rok. W związku z tym konieczne są dalsze wysiłki w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego i ratowania życia.

Sprawdź naszą infografikę o ofiarach śmiertelnych na drogach UE.

Nowe przepisy sprawią, że zaawansowane systemy bezpieczeństwa będą obowiązkowe we wszystkich nowych pojazdach drogowych sprzedawanych na rynku UE. Nowe przepisy powinny obowiązywać nowe modele pojazdów od maja 2022 r., a istniejące już modele od maja 2024 r.

Przepisy mają również na celu dostosowanie istniejącego prawodawstwa do rozwoju technologicznego i tendencji społecznych, takich jak starzenie się społeczeństwa, występowanie nowych przyczyn rozproszenia uwagi kierowców (zwłaszcza korzystanie z urządzeń elektronicznych podczas prowadzenia pojazdów) oraz rosnąca liczba rowerzystów i pieszych na drogach UE .


Co się zmieni?

Wszystkie nowe pojazdy będą musiały zawierać około 30 technologii ratujących życie.

Wśród nich:


  • Systemy inteligentnego dostosowania prędkości w celu informowania kierowcy o przekroczeniu limitu prędkości,
  • Systemy ostrzegania o senności lub rozproszeniu uwagi kierowcy,
  • Zaawansowane systemy ostrzegania o spadku poziomu uwagi kierowcy, które pomogą skupić uwagę na sytuacji na drodze,
  • System ostrzegania o hamowaniu awaryjnym w formie sygnału świetlnego, aby z wyprzedzeniem przesłać ostrzeżenie dla pojazdów jadących z tyłu,
  • Systemy wykrywania obiektów podczas cofania, aby uniknąć kolizji z ludźmi i przedmiotami za pojazdem, za pomocą kamery lub monitora,
  • Systemy monitorowania ciśnienia w oponach, ostrzegający kierowcę o spadku ciśnienia,
  • Ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon na rynku wtórnym,
  • Ułatwienia w zakresie montażu rejestratorów danych na temat zdarzeń krótko przed, w trakcie i bezpośrednio po wypadku drogowym.

W przypadku samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych obowiązkowe będzie również posiadanie zaawansowanych systemów hamowania awaryjnego (które obowiązują już w przypadku samochodów ciężarowych i autobusów) oraz systemów awaryjnego utrzymywania pojazdu na pasie ruchu.

Pojazdy ciężarowe i autobusy będą obowiązkowo wyposażone w urządzenia widzenia bezpośredniego, dzięki którym kierowca będzie mógł zobaczyć niechronionych użytkowników dróg oraz w systemy alarmowe wykrywające obecność rowerzystów i pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdu.

Obowiązkowe systemy bezpieczeństwa mogą radykalnie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach, biorąc pod uwagę fakt, że błąd ludzki dotyczy około 95% wszystkich wypadków drogowych.

Następne kroki

Nowe przepisy, zanim wejdą w życie, muszą zostać zatwierdzone przez Radę UE.