Dlaczego UE powinna regulować sztuczną inteligencję?

Dowiedz się więcej o możliwościach i wyzwaniach związanych ze sztuczną inteligencją oraz dlaczego regulowanie jej jest konieczne w UE.

Zdjęcie ilustrujące sztuczną inteligencję ©Sittinan/AdobeStock
©Sittinan/AdobeStock

Eurodeputowani z parlamentarnej Komisji Prawnej pracują właśnie nad przygotowaniem UE na prawne i etyczne aspekty rozwoju sztucznej inteligencji. Dwóch posłów porozmawiało z nami na ten temat.

Zapytaliśmy Axela Vossa (EPL, Niemcy), sprawozdawcę zajmującego się Systemem odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję, o to, jak UE może rozwiązać niepewność prawną związaną ze stosowaniem sztucznej inteligencji (AI).


Jakie problemy chce rozwiązać PE?


Chociaż istniejące ramy odpowiedzialności cywilnej w Europie obejmują większość możliwych przyszłych scenariuszy, nowe technologie oparte na sztucznej inteligencji odsłaniają jednak kilka nierozwiązanych kwestii. W przypadku nieprawidłowego działania sztucznej inteligencji, trudno będzie na przykład rozróżnić pomiędzy zaniedbaniami a zachowaniami niezwiązanymi z zaniedbaniem. Kto dokładnie ponosi odpowiedzialność, jeśli robot oparty na sztucznej inteligencji zrani pieszego w przestrzeni publicznej lub popełni błąd podczas operacji? Parlament Europejski chce zaproponować pracujący mechanizm obejmujący całe spektrum zagrożeń, a także potencjalne szkody spowodowane różnymi zastosowaniami sztucznej inteligencji.

Jakie są zalety regulowania technologii na szczeblu UE?


Jestem głęboko przekonany, że tylko Unia Europejska powinna regulować technologie cyfrowe, ponieważ dane nie są zatrzymywane przez granice krajowe. Jeśli UE chce nadal kształtować transformację cyfrową, musimy się zjednoczyć i działać odważnie. Powinniśmy przestać stosować dyrektywy i pracować tylko z przepisami (które są bezpośrednio stosowane w krajach członkowskich) w celu rzeczywistej harmonizacji jednolitego rynku cyfrowego. Wiele dyrektyw z poprzedniego okresu legislacyjnego (np. o prawie autorskim, o treściach cyfrowych, o audiowizualnych usługach medialnych) doprowadzi do powstania 27 krajowych wariantów przepisów, a także różnych interpretacji prawnych, mimo że opierają się one na tym samym zestawie praw. Nie możemy dłużej pozwalać na taką sytuację.


Ibán García del Blanco, (S&D, Hiszpania) jest odpowiedzialny za raport o Ramach etycznych aspektów sztucznej inteligencji, robotyki i powiązanych technologii. Opowiedział nam o ryzykach i korzyściach związanych ze sztuczną inteligencją.

Czy sztuczna inteligencja rodzi problemy etyczne? Jakie są główne zagrożenia i możliwości związane z tą nową technologią?


Jak każda nowa technologia, sztuczna inteligencja niesie pewne ryzyka. Oczywiście, nie możemy dopuścić do naruszania naszej prywatności ani do używania algorytmów do dyskryminacji. Ale jest to także okazja, aby nasze społeczeństwo stało się sprawiedliwsze i bardziej zrównoważone społecznie i środowiskowo, poprzez systemy prawnej weryfikacji i kontroli publicznej.


Sztuczna inteligencja przyniesie także znaczne zmiany na rynku pracy i w całym społeczeństwie, stanowiąc poważne wyzwanie dla władz publicznych w zakresie reorganizacji siły roboczej i zapewnienia, że korzyści nie pozostaną w rękach tylko niewielkiej liczby osób. Nikt nie może pozostać w tyle.


Dlaczego potrzebujemy unijnych ram prawnych o etycznych aspektach sztucznej inteligencji i robotyki?


Aby zapewnić, że całe społeczeństwo skorzysta z tego postępu, kluczowe jest ustanowienie ram prawnych określających, które zasady etyczne należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu, rozwijaniu, wdrażaniu i funkcjonowaniu tej nowej technologii - od dostępu do danych po ścisłą kontrolę wyników.


Naszym celem jest ochrona interesu publicznego i budowanie zaufania wśród obywateli UE. Jednocześnie chcemy stworzyć pewne ramy, które zapewnią naszym firmom wartość dodaną na rynku i sprawią, że europejska sztuczna inteligencja oraz ci, którzy z niej korzystają, będą w Europie i na całym świecie rozpoznawani jako bezpieczni i godni zaufania. Naszym celem jest sztuczna inteligencja skupiona na aspekcie ludzkim.

Trzeci raport w pakiecie o sztucznej inteligencji dotyczy praw własności intelektualnej do rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Autorem raportu jest Stéphane Séjourné (Grupa Renew Europe, Francja).

Dowiedz się więcej o tym, jak Parlament chce chronić konsumentów przed zagrożeniami niesionymi przez sztuczną inteligencję

Powiązane artykuły