Międzynarodowy Dzień Kobiet 2020: 25. rocznica Deklaracji Pekińskiej 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

©Emmanuele Continin/NurPhoto/Getty Images  

Aby uczcić tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający 8 marca, Parlament Europejski przypomina o 25. rocznicy Deklaracji Pekińskiej o równości płci.

Czym jest Deklaracja Pekińska?

W 1995 r., na Czwartej Światowej Konferencji ONZ w sprawie Kobiet przyjęto rezolucję o wzmocnieniu pozycji i awansu kobiet na całym świecie. Rezolucja, nazywana Deklaracją Pekińską ponieważ konferencja odbyła się w Pekinie, wyznaczyła strategiczne cele dla osiągnięcia równości płci w 12 obszarach, takich jak gospodarka, przemoc wobec kobiet, kobiety u władzy oraz kobiety i środowisko.


Dowiedz się więcej o tym, jak Parlament walczy o równość płci w UE

Wydarzenia w Parlamencie

Konferencja dla uczczenia 25-tej rocznicy Deklaracji Pekińskiej i Platformy Działania planowana przez parlamentarną Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) na czwartek, 5 marca, została odwołana.  Podczas spotkania miały odbyć się dwa panale dyskusyjne: Pekin 25+: kolejne kroki w kierunku równości pokoleń, poruszający tematy takie jak kobiety w gospodarce, przedsiębiorczość kobiet oraz luka w wynagrodzeniach oraz emeryturach kobiet i mężczyzn, oraz Przywództwo kobiet w walce o sprawiedliwość klimatyczną.