Międzynarodowy Dzień Kobiet 2020: 25. rocznica Deklaracji Pekińskiej
Aby uczcić tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet przypadający 8 marca, Parlament Europejski przypomina o 25. rocznicy Deklaracji Pekińskiej o równości płci.
Czym jest Deklaracja Pekińska?
W 1995 r., na Czwartej Światowej Konferencji ONZ w sprawie Kobiet przyjęto rezolucję o wzmocnieniu pozycji i awansu kobiet na całym świecie. Rezolucja, nazywana Deklaracją Pekińską ponieważ konferencja odbyła się w Pekinie, wyznaczyła strategiczne cele dla osiągnięcia równości płci w 12 obszarach, takich jak gospodarka, przemoc wobec kobiet, kobiety u władzy oraz kobiety i środowisko.
Dowiedz się więcej o tym, jak Parlament walczy o równość płci w UE
Wydarzenia w Parlamencie
Konferencja dla uczczenia 25-tej rocznicy Deklaracji Pekińskiej i Platformy Działania planowana przez parlamentarną Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) na czwartek, 5 marca, została odwołana. Podczas spotkania miały odbyć się dwa panale dyskusyjne: Pekin 25+: kolejne kroki w kierunku równości pokoleń, poruszający tematy takie jak kobiety w gospodarce, przedsiębiorczość kobiet oraz luka w wynagrodzeniach oraz emeryturach kobiet i mężczyzn, oraz Przywództwo kobiet w walce o sprawiedliwość klimatyczną.
Wywiady na żywo na Facebooku
Masz pytania na temat działań Parlamentu w zakresie równości płci? Obejrzyj nasz wywiad na żywo z przewodniczącą komisji FEMM Evelyn Regner z 3 marca, dostępny na naszej stronie na Facebooku.
Więcej o działaniach Parlamentu w kwestii praw kobiet
-
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym rodziców: nowe przepisy dotyczące opieki nad rodziną
-
Różnica w emeryturach kobiet i mężczyzn w UE: Co robi Parlament, by ją zmniejszyć? (wywiad)
-
Kobiety w Parlamencie Europejskim (infografiki)
-
Okaleczanie żeńskich narządów płciowych: dlaczego się dzieje? Jak z nim walczyć?
-
Zmiana klimatu: Posłowie chcą, by aspekt płci był uwzględniany w polityce UE