Koronawirus a prawa pasażera 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

©Synthex/Adobe Stock  

Lot odwołany z powodu Covid-19? Nie chcesz lub nie możesz podróżować? Dowiedz się o Twoich prawach pasażera w UE w tych nietypowych czasach.

Szereg krajów UE wprowadziło środki mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, takie jak ograniczenie podróżowania czy kwarantanna, które mają duży wpływ na sektor transportu. W tej nowej sytuacji upewnij się, że znasz swoje prawa pasażera.


18 marca, Komisja Europejska przedstawiła szczegółowe wytyczne, aby zagwarantować spójne stosowanie praw pasażera w UE i ochronę pasażerów we wszystkich krajach członkowskich.


Odwołano mój lot - co teraz?

Linie lotnicze odwołujące lot mają obowiązek - we wszystkich przypadkach - zaoferować pasażerom trzy możliwości:

  1. Zwrot pieniędzy
  2. Podróż zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie
  3. Podróż zmienioną trasą w późniejszym terminie wybranym przez pasażera

Jeśli wybierzesz opcję podróży zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie, weź pod uwagę, że mogą wystąpić znaczne opóźnienia, z powodu ograniczeń liczby lotów wprowadzonych przez kraje w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.


Czy w przypadku odwołania lotu mam prawo do zakwaterowania w hotelu i posiłków?

Przewoźnicy lotniczy mają obowiązek - bez wyjątku - zapewnić bezpłatne posiłki, napoje i zakwaterowanie w hotelu pasażerom, których lot został odwołany i którzy wybrali opcję podróży zmienioną trasą w najwcześniejszym możliwym terminie.


Czy mam prawo do odszkodowania?

Pasażerowie linii lotniczych mają prawo do odszkodowania, jeśli ich lot został odwołany mniej niż 2 tygodnie przed datą odlotu, chyba że zachodzą „nadzwyczajne okoliczności”. Ten wyjątek może mieć zastosowanie w przypadku pandemii koronawirusa, gdy środki wprowadzone przez władze publiczne uniemożliwiają normalną działalność linii lotniczych.


A jeśli chcę odwołać podróż?

Jeśli anulujesz podróż z własnej inicjatywy, zwrot pieniędzy zależy od rodzaju zakupionego biletu, zgodnie z warunkami zakupu. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z linią lotniczą.

Unia Europejska jest jedynym miejscem na świecie, w którym wszyscy obywatele podróżujący samolotem, koleją, statkiem i autobusem są chronieni przez pełen zbiór praw pasażerów.

Przeczytaj, co robi Parlament Europejski, by chronić osoby podróżujące w UE


Uniknięcie pustych lotów

Przepisy obowiązujące porty lotnicze zobowiązują linie lotnicze do wykorzystania większości przydziałów czasu na start i lądowanie (tzw. slotów), jeśli nie chcą stracić ich w następnym sezonie.


W czwartek 26 marca Parlament zatwierdził wniosek Komisji Europejskiej w sprawie tymczasowego zawieszenia przepisów UE dotyczących przydziałów czasu na start lub lądowanie na lotniskach, aby zatrzymać tzw. puste loty. Wniosek wejdzie w życie po zatwierdzeniu go przez Radę.