Zagrożone gatunki w Europie: fakty i liczby (infografika)

Jeden na osiem milionów gatunków na całym świecie jest zagrożony wyginięciem. Dowiedz się, ile gatunków w Europie jest zagrożonych lub wymarło oraz które to gatunki.

Gatunki zagrożone to rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Główne powody to utrata i degradacja siedlisk, ale także m.in. zanieczyszczenie środowiska, zmiana klimatu i inwazyjne gatunki obce. Różnorodność biologiczna ma jednak kluczowe znaczenie dla zdrowych ekosystemów i życia ludzkiego.

Aby chronić zagrożone gatunki, Parlament przyjął stanowisko w sprawie „Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 – przywracanie przyrody do naszego życia”, zajmującej się głównymi czynnikami powodującymi utratę różnorodności biologicznej i ustalającej prawnie wiążące cele.

W lutym 2024 r. eurodeputowani przegłosowali nowe prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych, które jest częścią wysiłków UE na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w Europie. Prawo to zobowiązuje wszystkie kraje UE do działań w kierunku przywracania siedlisk przyrodniczych.

Parlament zagłosował nad nową strategią bioróżnorodności 2030; więcej informacji o zagrożonych gatunkach i utracie różnorodności biologicznej w Europie poniżej.

Zagrożone gatunki w Europie

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) stworzyła europejską czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem, aby można było podjąć działania w celu ich ocalenia.

1677 gatunków

Według IUCN, co najmniej 1677 gatunków z 15 060 ocenionych przez nich europejskich gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Z 1677 europejskich gatunków zagrożonych wyginięciem, najbardziej zagrożone są ślimaki, małże i ryby.


Ponad połowa endemicznych gatunków drzew Europy, w tym kasztanowiec, Heberdenia excelsa i jarzębina, jest zagrożona, w porównaniu do ok. jednej piątej płazów i gadów.


Lis arktyczny, norka europejska, foka mniszka śródziemnomorska, waleń biskajski i niedźwiedź polarny należą obecnie do najbardziej zagrożonych ssaków w Europie.


Liczebność zapylaczy również się zmniejsza. Jeden na 10 europejskich gatunków pszczół i motyli jest zagrożony wyginięciem.

Infografika o najbardziej zagrożonych gatunkach w Europie
Zagrożone gatunki w Europie

Wymarłe gatunki w Europie

Według IUCN w 2015 r., w Europie było 36 wymarłych gatunków, takich jak wiele ryb słodkowodnych, kilka innych gatunków Coregonus (rodzaj łososia), słodkowodny mięczak Graecoanatolica macedonica (mały ślimak słodkowodny unikalny dla jeziora Dojran na granicy Grecji i Północnej Macedonii) i Pensée de Cry - rodzaj fiołka. Spośród ssaków, tur i sarduszka bezogonowa - kuzynka królika - wymarły odpowiednio w XVII i XVIII wieku.


Konieczne są dalsze badania w celu oceny sytuacji, w szczególności w kwestii pszczół, ssaków morskich i ryb.

Dowiedz się więcej o przepisach UE o dobrostanie zwierząt