Nagroda im. Sacharowa 2020: finaliści 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Opozycja demokratyczna na Białorusi, działacze na rzecz środowiska z Hondurasu i arcybiskup Mosulu są finalistami Nagrody im. Sacharowa 2020.

Finaliści tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli: aktywiści z Hondurasu, arcybiskup Mosulu i białoruska opozycja demokratyczna  

Wyłonieni na wspólnym posiedzeniu parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Rozwoju 12 października finaliści tegorocznej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli to:

  • Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywę odważnych kobiet oraz polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego
  • Działacze na rzecz środowiska z Guapinolu oraz Berta Cáceres z Hondurasu
  • Wielebny Najeeb Michaeel, Arcybiskup Mosulu

Demokratyczna opozycja na Białorusi

Demokratyczną opozycję na Białorusi reprezentuje Rada Koordynacyjna, inicjatywa odważnych kobiet (główna kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska; laureatka Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz; muzyk i działaczka polityczna Maryja Kalesnikawa; aktywistki polityczne Olga Kowalkowa i Weranika Capkała) oraz postacie ze świata polityki i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego (wideobloger i więzień polityczny Siergiej Tichanowski; założyciel białoruskiej organizacji praw człowieka „Wiosna” Alaksandr Bialacki; Siergiej Dylewski; założyciel kanału NEXTA w komunikatorze Telegram Sciapan Puciła oraz więzień polityczny i kandydat na prezydenta w wyborach w 2010 r. Mikoła Statkiewicz).

W rezolucji przyjętej we wrześniu 2020 r. Parlament Europejski potępił białoruskie władze za brutalne tłumienie pokojowych protestów.


Działacze na rzecz środowiska z Guapinolu i Berta Cáceres z Hondurasu

Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez i Jeremías Martínez Díaz są członkami Miejskiego Komitetu Obrony Dóbr Wspólnych i Publicznych Tocoa. Przebywają w więzieniu za udział w pokojowym obozie protestacyjnym przeciwko firmie wydobywczej, której działalność doprowadziła do skażenia rzek Guapinol i San Pedro. Podczas gdy inni więźniowie zostali uwolnieni, obrońcy Guapinolu są nadal przetrzymywani, mimo że prokuratura nie przedstawiła żadnych solidnych dowodów uzasadniających.


Zamordowana w marcu 2016 r. Berta Cáceres była odważną ekolog i wybitną działaczką na rzecz prawa do ziemi z rdzennej społeczności Lenka w Hondurasie. Była współzałożycielką Rady Ludności Rdzennej Hondurasu (COPINH). Przez ponad dwie dekady walczyła z przejmowaniem ziemi, nielegalnymi wyrębami i megaprojektami.


Wielebny Najeeb Michaeel, arcybiskup Mosulu

Kiedy tzw. Państwo Islamskie dotarło do Mosulu w sierpniu 2014 r., Arcybiskup Mosulu, wielebny Najeeb Michaeel, zapewnił ewakuację chrześcijan oraz wyznawców katolickich Kościołów Wschodnich do irackiego Kurdystanu i zabezpieczył ponad 800 historycznych rękopisów pochodzących z XIII-XIX wieku. Te rękopisy zostały później zdigitalizowane i wystawione we Francji i Włoszech.

Kolejne kroki

Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą Przewodniczący Parlamentu David Sassoli oraz przywódcy grup politycznych, wybierze laureata 22 października. Nagroda zostanie wręczona podczas ceremonii w Parlamencie 16 grudnia.

Przyznana po raz pierwszy w 1988 roku Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ustanowiona, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał ujgurski ekonomista Ilham Tohti.