#FreeRomanProtasevich: UE wzywa do uwolnienia białoruskiego dziennikarza 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Dołącz do apelu o uwolnienie przetrzymywanych przez białoruskie władze Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi. Dowiedz się, jak możesz pomóc.

Uwolnić Romana Protasiewicza i Sofię. Copyright zdjęcia: Sergei Grits /AP Sapiegę.  

Białoruski dziennikarz Roman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapiega lecieli z Aten do Wilna 23 maja, gdy władze białoruskie zmusiły samolot do lądowania w Mińsku, gdzie zostali zatrzymani.

Ten ruch natychmiast spotkał się z potępieniem na całym świecie i doprowadził do wezwania do nałożenia sankcji przeciwko Białorusi. Przewodniczący Parlamentu David Sassoli powiedział: „Wydarzenia na Białorusi, w tym porwanie cywilnego samolotu w celu aresztowania przeciwników reżimu, wymagają skoku do przodu jeśli chodzi o naszą reakcję, zarówno pod względem siły, jak i szybkości”.

Parlament i inne instytucje UE wzywają do natychmiastowego uwolnienia Protasiewicza i wzywają wszystkich do zabrania głosu w sprawie tego jaskrawego naruszenia praw podstawowych.


Co Ty możesz zrobić, aby pomóc uwolnić Romana Protasiewicza?

Nruszanie praw człowieka może rosnąć w siłę tylko w obliczu milczenia. Pomóż nagłośnić tę sprawę, zabierając głos i stając po stronie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi, którzy są obecnie uciszani i przetrzymywani.


Co możesz zrobić online:

  • Użyj hashtagu #FreeRomanProtasevich i #FreeSofiaSopega na Twitterze i innych platformach
  • Pomóż nam nagłośnić tę sytuację - udostępnij ten artykuł i nasze posty w mediach społecznościowych, np. nasz tweet

Wymyśl własne sposoby protestu - np. Przewodniczący Sassoli zasugerował wykorzystanie lotnisk do nagłośnienia sprawy: „Myślę, że byłby to bardzo pozytywny gest, gdyby na głównych lotniskach państw członkowskich Unii Europejskiej wywieszono zdjęcie Romana Protasiewicza na znak solidarności i aby pokazać, że go nie zawiedziemy”.


Co robi UE w odpowiedzi na działania Białorusi?

Przywódcy UE spotkali się na szczycie dzień po przymusowym przekierowaniu lotu Ryanair, aby zdecydować o wspólnej reakcji. Przewodniczący Sassoli otworzył szczyt wezwaniem przywódców UE do działania: „Nasza reakcja musi być silna, natychmiastowa i wspólna. Unia Europejska musi działać bez wahania i ukarać odpowiedzialne [za to] osoby. Dziś wieczorem spoczywa na Was wielka odpowiedzialność, aby pokazać, że Unia nie jest papierowym tygrysem”.


Przywódcy UE zgodzili się zakazać białoruskim samolotom latania w przestrzeni powietrznej UE lub korzystania z lotnisk w UE. Wezwali również do uwolnienia Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi oraz do wszczęcia dochodzenia przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Uzgodnili także ukierunkowane sankcje gospodarcze i dodanie odpowiednich osób do listy osób objętych sankcjami.


Apele Parlamentu Europejskiego w sprawie Białorusi

10 czerwca Parlament wezwał UE do ukarania osób zamieszanych w zmuszenie samolotu do lądowania w Mińsku 23 maja i zatrzymanie Protasiewicza. Posłowie wzywają Radę do jak najszybszego ukarania osób i podmiotów na Białorusi zaangażowanych w przymusowe lądowanie i uprowadzenia, podczas gdy kraje UE muszą również jak najszybciej wdrożyć kolejny pakiet sankcji wobec osób, które brały udział w fałszerstwach wyborczych w zeszłym roku i późniejszych naruszeniach praw człowieka na Białorusi lub były współwinne.

Parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych 26 maja debatowała o wydarzeniach na Białorusi z liderką opozycji Swiatłaną Cichanouską, która powiedziała posłom do Parlamentu Europejskiego: „Wzywam Parlament Europejski do zapewnienia, że reakcja społeczności międzynarodowej nie ograniczay się do incydentu z samolotem Ryanair. Reakcja musi w całości uwzględniać sytuację na Białorusi”.


Parlament wielokrotnie wzywał do uczciwych wyborów na Białorusi, a także do poszanowania praw człowieka i praworządności. Tylko w zeszłym roku posłowie zaapelowali o: