Globalny wymiar Europy: 79,5 mld euro na wsparcie rozwoju

Do 2027 r. UE zamierza zainwestować 79,5 mld euro w rozwój i współpracę międzynarodową w krajach sąsiednich i dalej. Więcej dowiesz się z filmiku.

UE jest największym inwestorem w rozwój na świecie. Europejskie fundusze i wsparcie każdego dnia pomagają ludziom.

W ramach swojego budżetu na lata 2021-2027 Unia Europejska zmienia sposób inwestowania poza swoimi granicami. Po osiągnięciu przełomowego porozumienia z krajami UE w grudniu 2020 r., na czerwcowej sesji plenarnej posłowie dali zielone światło dla utworzeniem funduszu o nazwie Globalny wymiar Europy o wartości 79,5 mld euro, łączącego kilka istniejących instrumentów UE, w tym Europejski Fundusz Rozwoju. To usprawnienie pozwoli UE skuteczniej podtrzymywać i promować swoje wartości i interesy na całym świecie oraz szybciej reagować na pojawiające się globalne wyzwania.


Instrument będzie finansował priorytety polityki zagranicznej UE przez następne siedem lat i wspierał zrównoważony rozwój w krajach sąsiadujących z UE, a także w Afryce Subsaharyjskiej, Azji, obu Amerykach, Pacyfiku i na Karaibach. Globalny wymiar Europy będzie wspierać projekty przyczyniające się do rozwiązywania kwestii takich jak ubóstwo i migracja, oraz promują wartości UE, takie jak prawa człowieka i demokracja.


Program będzie również wspierał globalne wielostronne wysiłki i zapewni, że UE będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań na świecie, w tym celów zrównoważonego rozwoju i porozumienia klimatycznego z Paryża. 30% całkowitego finansowania programu przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych.


Co najmniej 19,3 mld euro zarezerwowano dla krajów sąsiadujących z UE, a 29,2 mld euro ma zostać zainwestowanych w Afryce Subsaharyjskiej. Finansowanie w ramach programu Globalny wymiar Europy zostanie również zarezerwowane na działania szybkiego reagowania, w tym zarządzanie kryzysowe i zapobieganie konfliktom. UE zwiększy swoje wsparcie dla zrównoważonych inwestycji na całym świecie w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Plus, który wykorzysta kapitał prywatny w celu uzupełnienia bezpośredniej pomocy rozwojowej.


W negocjacjach z Radą Parlament zapewnił większe zaangażowanie eurodeputowanych w strategiczne decyzje dotyczące programu. Rozporządzenie w sprawie Globalnego wymiaru Europy będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 roku.


Globalny wymiar Europy to jeden z 15 sztandarowych programów UE wspieranych przez Parlament Europejski w negocjacjach dotyczących budżetu UE na lata 2021-2027 oraz unijnego instrumentu na rzecz odbudowy gospodarki, który łącznie pozwoli Unii zapewnić finansowanie w wysokości ponad 1,8 biliona euro w nadchodzących latach.


Obejrzyj nasz filmik i dowiedz się, jakie efekty mają inwestycje UE w rozwój.

Powiązane artykuły