Ochrona graczy online: pięć propozycji Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski chce lepszej ochrony konsumentów grających w gry wideo online, jednocześnie zwiększając potencjał tego sektora.

Chłopiec grający w gry komputerowe w kafejce internetowej
Parlament Europejski chce lepszej ochrony konsumentów grających w gry wideo online, w tym nieletnich i grup szczególnie wrażliwych.

Europejski sektor gier wideo rozwija się szybko – według danych branżowych, wielkość rynku w 2021 r. wyniosła 23,3 miliarda euro.


18 stycznia 2023 r. posłowie i posłanki do PE przegłosowali sprawozdanie, w którym wzywają do harmonizacji przepisów UE, aby zapewnić lepszą ochronę graczom online. Sprawozdanie uznaje również istotny potencjał tego sektora w zakresie innowacji, wzrostu i tworzenia miejsc pracy oraz proponuje środki wspierające go.

Przeczytaj więcej o znaczeniu i korzyściach płynących z transformacji cyfrowej


Bezpieczniejsze środowisko dla graczy

Problematyczne praktyki zakupowe

Niektóre gry komputerowe zachęcają graczy do kupowania tzw. „skrzynek z łupami" (po ang. „loot boxes"), czyli pakietów losowych wirtualnych przedmiotów, które pomagają graczom w grze. Ponieważ gracze wydają na nie prawdziwe pieniądze, może to mieć negatywne konsekwencje psychologiczne i finansowe w postaci niechcianych lub niekontrolowanych zakupów.


Parlament wzywa Komisję Europejską do przeanalizowania sposobu sprzedaży skrzynek z łupami oraz do wypracowania wspólnego europejskiego podejścia do ochrony konsumentów w tym zakresie.


Posłowie ostrzegają również przed praktyką „gold farmingu”, czyli gdy użytkownicy zdobywają walutę wewnątrz gry poprzez wykonywanie określonych czynności, a następnie sprzedają ją za prawdziwe pieniądze. Podobnie przedmioty zdobyte w grach, a także całe konta użytkowników można wymieniać, sprzedawać lub obstawiać za pomocą prawdziwej waluty, co jest sprzeczne z warunkami wydawców gier wideo.


Takie praktyki mogą wiązać się z praniem brudnych pieniędzy, pracą przymusową i wykorzystywaniem dzieci w krajach rozwijających się, dlatego też Parlament wzywa władze krajowe do położenia im kresu.


Ułatwienie rezygnacji

Posłowie podkreślają, że anulowanie subskrypcji gier wideo online musi być tak samo łatwe, jak ich subskrypcja. Uznali automatyczne odnawianie subskrypcji za problematyczne, jeśli będzie kontynuowane w nieskończoność wbrew intencjom konsumenta.

Polityka zwrotów i refundacji musi być zgodna z unijnym prawem konsumenckim, ponieważ konsumenci muszą mieć takie samo prawo do zwrotu i żądania zwrotu pieniędzy za zakupy internetowe, jakie mają w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych.


Lepsza ochrona nieletnich

Parlament chce zapewnić lepszą ochronę dzieci przed możliwymi szkodami wynikającymi z gier wideo online i reklamy ukierunkowanej.


Wzywa do wprowadzenia lepszych narzędzi kontroli rodzicielskiej, zgodnych z ogólnoeuropejskim systemem informacji o klasyfikacji gier ze względu na wiek (PEGI), które umożliwiłby rodzicom sprawowanie większej kontroli nad zwyczajami ich dzieci podczas grania oraz lepsze monitorowanie czasu i pieniędzy, jakie ich dzieci wydają na gry wideo.


Biorąc pod uwagę potencjalny negatywny wpływ gier wideo na zdrowie psychiczne, posłowie chcą, aby projektanci gier unikali manipulacyjnego projektowania gier, które może prowadzić do uzależnienia od gier, izolacji i nękania w sieci.


Zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwym osobom

Aby zapewnić lepszą ochronę grupom szczególnie wrażliwym, konsumenci powinni mieć łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o grze, aby móc podjąć świadomą decyzję o ewentualnym zakupie.


Parlament domaga się również, aby producenci internetowych gier wideo dążyli do tworzenia gier, które są bardziej włączające społecznie i dostępne.


Lepsze przestrzeganie ochrony danych osobowych

Posłowie nalegają, żeby gry online poprawiły ochronę danych użytkowników, zgodnie z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Wspieranie sektora gier wideo online

Sektor internetowych gier wideo rozwija się dynamicznie i przyczynia się do cyfrowej transformacji UE. Wiele osób korzysta z internetowych gier wideo nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także aby ćwiczyć umysł. Gry są również przydatnym narzędziem edukacyjnym.

Parlament Europejski poprosił Komisję Europejską o przedstawienie europejskiej strategii dla gier wideo, aby wspierać ponad 90 000 miejsc pracy generowanych przez ten sektor w Europie. Ze względu na szybki rozwój tego sektora, należy wziąć pod uwagę aspekty gospodarcze, społeczne, edukacyjne, kulturalne i innowacyjne internetowych gier wideo.

Aby uczcić osiągnięcia w tym sektorze, Parlament chce ustanowić doroczną nagrodę UE za najlepszą grę wideo online.

Posłowie i posłanki chwalą projekt badawczy EU Kids Online, którego celem jest zebranie danych z całej Europy na temat doświadczeń dzieci z internetowymi grami wideo. Parlament wzywa do unijnego finansowania tego i innych podobnych projektów.



Dowiedz się więcej o planach UE dotyczących świata cyfrowego: