Uchodźcy palestyńscy: Nowe pokolenie mierzy się z traumą utraty domu i rodziny

W tym tygodniu szef UNRWA Pierre Krähenbühl spotkał się z posłami z Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju, by przedstawić sytuację uchodźców palestyńskich po ponad 5 latach wojny w Syrii i 10 latach blokady Gazy. Biorąc pod uwagę, ze 95% uchodźców palestyńskich korzysta z pomocy UNRWA, a bezrobocie wśród młodych Palestyńczyków sięga 65%, Krähenbühl wezwał społeczność międzynarodową do działania na rzecz wypracowania politycznych rozwiązań dla problemów Bliskiego Wschodu.

Pierre Krähenbühl, szef UNRWA
Pierre Krähenbühl, szef UNRWA

Jaki wpływ na sytuację palestyńskich uchodźców w Syrii ma wojna w tym kraju?


Syria była jedynym miejscem w regionie przyjaznym dla palestyńskich uchodźców. Mieli oni dostęp do rynku pracy i przeważnie byli samowystarczalni. Teraz 95% uchodźców palestyńskich w Syrii jest całkowicie zależna od pomocy UNRWA (Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), 60% z nich zostało przesiedlonych, a ok. 120 tys. opuściło kraj. Tych ludzi definiowały przymusowe wysiedlenia w 1948 roku, następnie w 1967 roku, a teraz nowe pokolenie mierzy się z traumą utraty domu, źródeł utrzymania i członków rodziny.


Niedługo miną dwa lata od rozpoczęcia konfliktu w Gazie. Jaka teraz jest tam sytuacja?


Niektóre obszary zostały odbudowane, inne wcale. To, co jest niemożliwe do oszacowania, to skutki psychologiczne: rezultat 50-letniej okupacji i 10-letniej blokady. W 2000 roku UNRWA dostarczała pomoc żywnościową 80 tys. mieszkańcom Gazy, obecnie jest to 900 tys. osób. To wykształcona społeczność, która kiedyś była samowystarczalna, jest teraz zależna od pomocy żywnościowej. Jako forma zbiorowej kary blokada jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego.

 

65% młodych ludzi w Gazie pozostaje bez pracy, 90% dzieci uczęszczających do szkół UNRWA nigdy nie opuściło miejsca zamieszkania. Ich sąsiedztwo jest częściowo zniszczone, częściowo odbudowane. (Mieszkańcy Gazy – red.) widzieli trzy wojny w swoim młodym życiu. W sytuacji braku realnej perspektywy zatrudnienia i braku wolności poruszania się rośnie liczba samobójstw. Nie wiem, w jaki sposób te liczby można pogodzić z czyimikolwiek niepokojem o bezpieczeństwo.


Czy brak nadziei i rozpacza Palestyńczyków mogą zostać wykorzystane przez ekstremistów?


Jeśli mierzysz się z takimi perspektywami, to jest to pokusa. Pomimo tych wszystkich wątpliwości i sceptycyzmu większość Palestyńczyków nie jest podatna na ekstremizm i nadal wierzy, że społeczność międzynarodowa się zmobilizuje.


Musimy zrozumieć w Europie, że jeśli nie zaangażujemy się w rozwiązanie konfliktu, to skończy się to przewlekłym konfliktem humanitarnym powodującym, że ludzie opuszczą region. Dlatego odtworzenie perspektyw politycznych to pierwszy krok, a inwestycja w edukację i rozwój ludzi to kolejne źródło nadziei. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że 50% budżetu UNRWA pochodzi z UE i jej państw członkowskich, to należy stwierdzić, że wsparcie finansowe i dyplomatyczne UE jest bardzo ważne.



Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA, United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East) jest agencją ONZ powołaną w 1948 roku w celu zapewnienia edukacji, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i pomocy w nagłych wypadkach 5 mln zarejestrowanych palestyńskich uchodźców. Więcej informacji o partnerstwie UE i UNRWA.


Więcej informacji