Premier Justin Trudeau w PE: CETA ma na celu poprawić życie ludzi 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Premier Justin Trudeau w PE  

“W CETA chodzi nie tylko o handel, import, eksport, o zyski. CETA ma na celu poprawić życie ludzi” - mówił premier Kanady Justin Trudeau w czwartek, 16 lutego, w Parlamencie Europejskim w Strasburgu - dzień po tym, jak Parlament Europejski zgodził się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej z Kanadą. Trudeau jest pierwszym premierem Kanady, który wygłosił formalne przemówienie w PE.

“Kanada i Europa posługują się tymi samymi językami, łączy je wspólna historia przyjaźni i wspólna wizja przyszłości. Mamy tę samą wizję otwartego świata i musimy pracować wspólnie, by zapewnić konkretne odpowiedzi na problemy naszych obywateli” - mówił przewodniczący PE Antonio Tajani, witając premiera Kanady.


Premier Trudeau odwiedził Parlament Europejski dzień po tym, kiedy posłowie zgodzili się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej z Kanadą (CETA).


“Handel musi działać dla ludzi” - mówił Trudeau, odnosząc się do wątpliwości, jakoby międzynarodowe umowy handlowe służyły interesom korporacji ponadnarodowych i szkodziły rynkowi pracy. „Żyjemy w czasach, kiedy wielu ludzi martwi się, że z obecnego systemu mogą korzystać tylko najszczęśliwsi. Mają rację” - zaznaczył premier Kanady, dodając, że „na te wątpliwości można odpowiedzieć jedynie poprzez zagwarantowanie, że wszyscy odnoszą korzyści. CETA to zapewnia”.


CETA: model dla przyszłych porozumień handlowych?


“W CETA chodzi nie tylko o handel, import, eksport, o zyski. CETA ma na celu poprawić życie ludzi. To kompletny plan działania na rzecz zapewnienia odpowiedzialnej współpracy gospodarczej między państwami” - podkreślał Trudeau.


CETA ułatwi handel i tworzenie miejsc pracy oraz zagwarantuje, że władze będą nadal chronić swoich obywateli, środowisko, bezpieczeństwo żywności i dobre praktyki w dziedzinie inwestycji - dodał szef kanadyjskiego rządu.


“Dzięki CETA razem coś zbudowaliśmy. Coś ważnego. Zwłaszcza w tym momencie na Waszym kontynencie i na moim” - mówił Trudeau. „Jeśli nam się uda, CETA będzie modelem dla wszystkich ambitnych porozumień handlowych w przyszłości. Jeśli nie, to może być jedno z ostatnich” - ostrzegł.


Relacje UE-Kanada


Premier Kanady wyraził zadowolenie ze stosunków swojego państwa z Unią Europejską “jako naturalnego, łatwego związku opartego na tym, co wspólne” i zaznaczył,  że „w tych czasach musimy wybrać kierowanie światową gospodarką, a nie po prostu bycie przedmiotem jej kaprysów”.

 

Unia Europejska: bezprecendesowy model współpracy


“Unia Europejska jest w istocie niezwykłym osiągnięciem i bezprecedensowym modelem pokojowej współpracy. (...) Jesteście istotnym partnerem w odpowiedzi na wyzwania, z którymi wszyscy się zmagamy jako społeczność międzynarodowa. Cały świat korzysta na silnej Unii Europejskiej” - podkreślał Trudeau.