Syria: Posłowie stanowczo potępiają użycie broni chemicznej

Podczas gdy wojna w Syrii trwa już od 7 lat, 17 kwietnia br. posłowie dyskutowali o rozwoju sytuacji w tym kraju. Dowiedz się więcej o odpowiedzi PE na konflikt w Syrii.

Rubble fills a street in Douma, the site of a suspected chemical weapons attack, near Damascus, Syria, Monday, April 16, 2018. ©Hassan Ammar/AP Photos/European Union-EP
Ponad 13 milionów ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej ©Hassan Ammar/AP Photos/European Union-EP

Trwająca już od 7 lat wojna w Syrii przyniosla krwawe żniwo i spowodowała jeden z największych kryzysów humanitarnych na świecie od czasów II wojny światowej.

Otwierając sesję plenarną 16 kwietnia, przewodniczący Antonio Tajani stanowczo potępił domniemane użycie broni chemicznej przez reżim w Damaszku: "Parlament Europejski musi głośno i wyraźnie stwierdzić, że użycie broni chemicznej jest niedopuszczalne i stanowi czerwoną linię nie można tego bezkarnie przekraczać".

Przywódcy grup politycznych w Parlamencie Europejskim również potępili użycie broni chemicznej. Większość wyraziła poparcie dla precyzyjnych nalotów przeprowadzonych przez Francję, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, których celem były zakłady chemiczne w Syrii. Niektórzy krytykowali te trzy kraje za działanie bez mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zwracając się do posłów podczas debaty 17 kwietnia br. w Parrlamencie Europejskim, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federica Mogherini podkreśliła: "Nie ma militarnego rozwiązania dla tej wojnywojny". Mogherini wezwała UE, by wykorzystała cały jej kapitał polityczny, aby nakłonić strony konfliktu, by usiadły do stołu negocjacyjnego.

W rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski 15 marca br. posłowie potępili spiralę przemocy w Syrii. Zarzucili także reżimowi Assada i jego sojusznikom - Iranowi i Rosji - popełnienie "haniebnych zbrodni" i wezwali do "wznowienia i intensywnej globalnej współpracy w celu osiągnięcia pokojowego i trwałego rozwiązania konfliktu".

Odpowiedź UE na kryzys w Syrii

Ponad 13 milionów ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej, a 5,6 miliona uciekło z kraju. Co trzecia szkoł w Syrii została uszkodzona lub zniszczona, a 35% syryjskich gospodarstw domowych korzysta z niebezpiecznych źródeł zaopatrzenia w wodę.

UE jest największym dawcą pomocy humanitarnej w odpowiedzi na kryzys w Syrii. Od wybuchu konfliktu w 2011 r. UE i jej państwa członkowskie przekazały ponad 10,6 mld euro pomocy. Unia zapewnia również znaczne wsparcie państwom sąsiadującym z Syrią, które przyjmują uchodźców, w tym Turcji, Jordanii i Libanowi. W dniach 24-25 kwietnia br. UE i ONZ będą współprzewodniczyć konferencji w Brukseli o finansowaniu dla Syrii.

Parlament Europejski wzywa do zakończenia przemocy w Syrii na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254.

Więcej informacji