Przemówienie Króla Jordanii w Parlamencie Europejskim: „Dążenie do pokoju to zawsze trudniejsza, ale szlachetniejsza droga” 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Król Jordanii Abdullah II przemawiał do europosłów podczas formalnego posiedzenia w Strasburgu w środę 15 stycznia 2020 r.  

Król Jordanii Abdullah II podkreślił znaczenie pokoju na Bliskim Wschodzie w swoim środowym przemówieniu na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

„Wydarzenia na Bliskim Wschodzie mają w zwyczaju dawać się odczuć wszędzie na świecie” powiedział monarcha. Podkreślił znaczenie, jakie ma stabilność tego regionu oraz potencjalne poważne konsekwencje konfliktów. To jego kolejna wizyta w Parlamencie Europejskim; ostatnią odbył w 2015 roku.


Abdullah II wspomniał o konflikcie izraelsko-palestyńskim, ostatnich napięciach pomiędzy USA a Iranem, kryzysie w Syrii, sytuacji w Libii oraz o znaczeniu zapewnienia możliwości i nadziei dla młodych ludzi na Bliskim Wschodzie.


„Mój ociec, nieżyjący już Król Husajn, nauczył mnie, że dążenie do pokoju to zawsze trudniejsza, ale szlachetniejsza droga. A trudną drogą najlepiej podążać z przyjaciółmi, takimi jak Wy i inni obywatele Europy, abyśmy mogli razem dotrzeć do przyszłości, do której aspirują oba nasze narody. I na którą i one, i cały świat zasługują” powiedział monarcha.

Po przemówieniu Króla Abdullaha, Przewodniczący PE David Sassoli powiedział: „Uważam, że wydarzenia z początku tego roku podkreślają wagę wspólnych wysiłków, które nas jeszcze czekają”.