Parlament potępia łamanie praw człowieka w Iranie 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Stosunki Iran-UE są trudne w ostatnich latach ze względu na ciągłe łamanie praw człowieka w tym kraju. Parlament po raz kolejny wzywa do dalszych działań, aby temu przeciwdziałać.

Demonstrantka na wiecu poparcia dla irańskich protestów w Paryżu, 9 października 2022 roku.  

Omawianie dodatkowych unijnych sankcji

Masowe protesty wybuchły w Iranie po tym, jak Mahsa Amini zmarła w areszcie policyjnym we wrześniu 2022 roku. Zatrzymano ją, ponieważ rzekomo niewłaściwie nosiła chustę zakrywającą włosy. W odpowiedzi na protesty, irański rząd zastosował brutalne represje, aresztując protestujących i blokując media społecznościowe.

UE rozważa nałożenie dodatkowych sankcji na reżim z powodu powszechnego i nieproporcjonalnego użycia siły wobec protestujących.

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia, 19 stycznia 2023 r. Parlament wezwał do zaostrzenia sankcji wobec irańskiego reżimu, stwierdzając, że wszystkie osoby odpowiedzialna za łamanie praw człowieka powinny zostać objęte sankcjami UE, a Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej powinien znaleźć się na unijnej liście terrorystów.

Parlament Europejski uważnie śledzi sytuację w zakresie praw człowieka w Iranie. Przyjął wiele rezolucji, aby zwrócić uwagę na sytuację osób przetrzymywanych w więzieniach przez irański reżim, będących zarówno obywatelami UE, jak i Iranu; obrońców praw człowieka, takich jak Nasrin Sotoudeh, wybitna prawniczka zajmująca się prawami człowieka i laureatka Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli Parlamentu Europejskiego w 2012 r.; oraz obrońców praw kobiet. Posłowie i posłanki skrytykowali również brutalne tłumienie antyrządowych protestów i potępili stosowanie kary śmierci w tym kraju.


Reakcja UE na łamanie praw człowieka w Iranie na przestrzeni lat

Stosunki z Iranem są problematyczne od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., która doprowadziła m.in. do ograniczenia praw kobiet w tym kraju i pogorszyła sytuację w zakresie praw człowieka na przestrzeni lat.

UE jest zaniepokojona tą sytuacją od lat. W 2011 r. nałożyła na Iran ukierunkowane sankcje w odpowiedzi na poważne naruszenia praw człowieka w tym kraju. Dodatkowe środki ograniczające zostały wprowadzone w marcu 2012 r. i od tego czasu są co roku przedłużane.

Unia odegrała kluczową rolę w osiągnięciu porozumienia z Iranem w 2015 r., powstrzymującego ten kraj przed rozwijaniem broni jądrowej w zamian za zniesienie sankcji. Porozumienie utknęło to w martwym punkcie po wycofaniu się USA z umowy w 2018 roku.

Przeczytaj więcej o prawach człowieka