Parlament zadecyduje o Przewodnictwie Komisji Europejskiej 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie zagłosują nad kandydaturą na Przewodniczącą Komisji Europejskiej we wtorek 16 lipca.

Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec, została wyznaczona przez Radę Europejską jako kandydatka na Przewodniczącą Komisji Europejskiej. We wtorek o 9.00, wygłosi przemówienie podczas sesji plenarnej Parlamentu i nakreśli swoją wizję i plany na to stanowisko, a następnie weźmie udział w debacie z posłami do PE. Głosowanie nad jej kandydaturą jest zaplanowane tego samego dnia na godzinę 18:00.


Grupy polityczne już odbyły z nią szczegółowe rozmowy na temat jej planów na przyszłą kadencję Komisji.


Aby objąć stanowisko Przewodniczącej, von der Leyen potrzebuje poparcia bezwzględnej większości (50% plus jeden) członków Parlamentu, czyli obecnie 374 posłów. Głosowanie jest tajne i odbędzie się przy pomocy papierowych kart do głosowania.


Chociaż von der Leyen ma poparcie przywódców UE i należy do partii politycznej, która zdobyła najwięcej mandatów w wyborach europejskich, wielu posłów do PE krytykowało fakt, że nie została wyznaczona spośród głównych kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji nominowanych przez grupy polityczne PE.


Jeśli kandydatka nie uzyska większości, Rada Europejska będzie musiała wysunąć inną kandydaturę.


Wybór nowego Przewodniczącego lub Przewodniczącej Komisji Europejskiej to jedno z pierwszych zadań nowo wybranego Parlamentu Europejskiego po majowych wyborach europejskich.


Jeśli kandydatura zostanie przegłosowana, rozpocznie się praca nad składem nowej Komisji Europejskiej. Komisje parlamentarne odpowiedzialne za odpowiednie obszary tematyczne będą przesłuchiwać kandydatów na komisarzy, aby ocenić ich przygotowanie do proponowanego stanowiska, a następnie posłowie do PE zagłosują nad zatwierdzeniem całej Komisji na posiedzeniu plenarnym.


Naciśnij przycisk poniżej, aby na żywo oglądać debatę na temat kandydatury na Przewodniczącą Komisji, która zacznie się we wtorek 16 lipca o godz. 9:00.