Unijny minimalny dochód lekarstwem na biedę 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Deputowani w przyjętej dziś rezolucji zaproponowali wprowadzenie systemu minimalnych dochodów w całej UE, co ma pomóc w walce z biedą. Doroczny Dzień Walki z Biedą ustanowiony przez ONZ był obchodzony 17 października br., a rok 2010 jest Europejskim Rokiem Przeciw Ubóstwu.

Poniżej progu ubóstwa żyje obecnie ok. 85 mln, czyli 17% mieszkańców UE. Na ubóstwo bardziej narażone są dzieci i młodzież do 17 roku życia (20%), niż całe społeczeństwo. Osoby starsze są również narażone na ubóstwo w większym stopniu niż społeczeństwo ogólnie - podkreśla rezolucja przygotowana przez deputowaną Ildę Figueiredo (GUE/NGL, PT), którą w środę przyjął Parlament Europejski.


Dochód minimalny


Rezolucja mówi, że wprowadzenie systemów dochodów minimalnych we wszystkich państwach członkowskich UE – obejmujących szczególne środki wsparcia osób, których dochód przy wkładzie gospodarczym i ułatwionym dostępie do usług jest niewystarczający – jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania ubóstwa, zapewnienia odpowiedniego standardu życia i pobudzenia integracji społecznej. "Systemy odpowiedniego dochodu minimalnego muszą wynosić przynajmniej 60 % mediany dochodu w danym państwie", uznali posłowie, przegłosowując tekst rezolucji, która wzywa Komisję do opracowania planu działania, który ma towarzyszyć realizacji europejskiej inicjatywy w zakresie dochodów minimalnych w państwach członkowskich.


Konkurencyjne rezolucje przygotowane przez grupę Socjalistów i Demokratów, Zielonych oraz Europejskiej Zjednoczonej Lewicy, wzywające do ustanowienia prawa związanego z dochodem minimalnym, nie zyskały poparcia większości posłów.


Biedni pracujący


W rezolucji posłowie wskazują ponadto na rosnącą liczbę osób pracujących, ale żyjących w ubóstwie; domagają się też, aby poziom płacy wystarczającej na życie był zawsze powyżej progu ubóstwa; aby pracownicy, którzy z różnorakich powodów znajdują się poniżej progu ubóstwa, otrzymali bezwarunkowe i łatwe do uzyskania dodatki.


Deputowani wzywają również do podjęcia wysiłków ku zmianie tej sytuacji, tak aby ogólne poziomy wynagrodzenia i poziomy płacy minimalnej w szczególności mogły zapewnić godny standard życia, bo ubóstwo dotykające osoby zatrudnione oznacza niesprawiedliwe warunki pracy.