Grecki projekt "Europa na ziemi" zdobywa Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Projekt młodych Greków "Europa na ziemi" zajął pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Drugie miejsce zajęli studenci programu Erasmus z Czech za projekt "Europa w szkole", a trzecie - Węgrzy realizujący dokumentalny film drogi "Popedałujmy do domu". Nagroda Karola Wielkiego dla Młodzieży przyznawana jest każdego roku projektom promującym poczucie wspólnoty młodych Europejczyków i budującym wspólną tożsamość.

Pierwszą nagrodę wręczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, drugą -  były przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering, a trzecią - burmistrz Akwizgranu Marcel Philip.


Grecja - Europa na ziemi (Europe on the Ground)


Przewodniczący PE Martin Schulz podkreślił "Tym, co osobiście podoba mi się w projekcie "Europa w terenie" jest to, iż przybliża on różnorodność kulturową Europy w sposób namacalny, promuje wielojęzyczność i zachęca do tworzenia się europejskiej sfery publicznej. Potrzebujemy więcej europejskich debat na tematy europejskie, jeśli chcemy wzmocnić europejską demokrację. ... Istnieje rosnąca świadomość, jak bardzo jesteśmy zależni od siebie nawzajem, w jaki sposób nasze losy przeplatają się ze sobą. ....Grecki laureat Nagrody Karola Wielkiego dla Młodzieży pomaga w tworzeniu bardziej europejskiego społeczeństwa. "

W ramach projektu "Europa na ziemi" 50 młodych dziennikarzy i fotografów-amatorów odwiedza każdego roku 10 europejskich stolic. W ciągu czterech dni piszą artykuły, przygotowują fotoreportaże przedstawiające europejską kulturę i społeczeństwa. Teksty i zdjęcia są później redagowane przez zawodowych dziennikarzy i publikowane w sześciu językach w magazynie internetowym www.cafebabel.com. Autorzy projektu chcą w ten sposób uczynić Europę bliższą i bardziej namacalną dla młodych ludzi.


Czechy - Europa w szkole (Europe meets school)


Program "Europa w szkole" działa od 2008 roku. Studenci programy wymiany międzynarodowej Erasmus spotykają się w jego ramach z uczniami czeskich szkół i poznając tamtejszy system oświatowy przygotowują jednocześnie programy, które realizują w szkołach we własnym kraju.

Wręczający nagrodę czeskim laureatom były przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering powiedział: "Jako były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, reprezentującego 500 milionów ludzi od Belfastu po Nikozję i od Tallina po Lizbonę, zawsze jestem poruszony przywiązaniem młodych ludzi do zróżnicowanej i bogatej kulturowo Europy, szanującej odmienność i ciągle rozwijającej się na drodze integracji."


Węgry "Popedałujmy do domu" (Cycle Me Home)


Zdobywcy trzeciego miejsca zaczęli realizację swojego projektu - filmu drogi - w 2011 roku, na trasie rajdu z Madrytu do Budapesztu. Organizatorzy chcą także stworzyć interaktywną stronę internetową, gdzie w projekt będą mogli zaangażować się wszyscy chętni. Liczą, że w ten sposób projekt nakręcenia filmu doprowadzi do powstania społeczności młodych ludzi. 

"Najważniejsze przesłanie tego pięknego i niekonwencjonalnego projektu to sprawienie, że ludzie z różnych krajów czują się bliżęj siebie" - powiedział wręczający nagrodę burmistrz Akwizgranu Marcel Philipp.


Nagroda


Zwycięzcy otrzymają odpowiednio pięć, trzy i dwa tysiące euro na realizację swoich inicjatyw. Organizatorzy zostaną także zaproszeni do odwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego.

Na uroczystość wręczenia nagród zaproszono wszystkich 26 laureatów etapów krajowych konkursu.

Ceremonia została zorganizowana wspólnie przez Parlament Europejski i Międzynarodową Fundację Nagrody Karola Wielkiego na terenie Uniwersytetu w Akwizgranie. Mowy powitalne wygłosili przewodniczący PE Martin Schulz, przewodniczący Międzynarodowej Fundacji Nagrody Karola Wielkiego Michael Jensen i rektor Uniwersytetu w Akwizgranie Ernst Schmachtenberg.

Materiał audiowizualny z ceremonii jest dostępny na żądanie.