Wprowadzenie Zobacz Parlament Europejski z nowej perspektywy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 


Zobacz Parlament Europejski z nowej perspektywy


Parlamentarium otwarto dla zwiedzających w październiku 2011. Podczas pierwszych 5 lat odwiedziło je półtora miliona ludzi. W Parlamentarium używane są innowacyjne i interakcyjne technologie multimedialne, pozwalające zabrać dorosłych oraz dzieci w podróż po Parlamencie Europejskim, pokazując jak podejmowane są decyzje i jak zmieniają one codzienne życie obywateli.


Parlamentarium jest największym parlamentarnym centrum dla zwiedzających w Europie, pierwszą na świecie wystawą w pełni dostępną w 23 językach. Zwiedzający mogą między innymi nawiązać kontakt z politykami przy pomocy interaktywnych ekranów multimedialnych, wziąć udział w wirtualnej podróży po Europie dzięki trójwymiarowej mapie, dowiedzieć się co Unia Europejska daje państwom członkowskim, pogłębić wiedzę o roli Parlamentu Europejskiego.


Parlamentarium: Europa stoi otworem przez siedem dni w tygodniu


 Do Parlamentarium każdy może wejść bez specjalnej przepustki przez siedem dni w tygodniu.


Dzięki Parlamentarium Parlament Europejski pomaga ożywić dzielnicę europejską i potwierdza swoją chęć otwarcia się na obywateli. Centrum dla Zwiedzających zaprasza całe rodziny: zarówno dorosłych, jak i dzieci, z Belgii i z innych krajów. Parlamentarium jest również celem wizyt edukacyjnych, oferując całym klasom odpowiednie otoczenie pozwalające dzieciom zaznajomić się z istotną częścią świata polityki.


Parlamentarium było pierwszym krokiem na drodze do powstania prawdziwego „europejskiego kampusu”. W okresie od jego otwarcia, w 2011 roku, Parlament utworzył miejski szlak turystyczny oferujący informacje i wycieczki edukacyjne z przystankami na Stacji Europa, która jest nowym punktem informacyjnym oraz wejściem na kampus, z nowymi możliwościami wizyt indywidualnych i grupowych w sali plenarnej Parlamentu oraz w Domu Historii Europejskiej, który zostanie oficjalnie otwarty w maju 2017 roku.


Parlamentarium w pigułce:


Sala posiedzeń plenarnych na otaczających zwiedzającego ekranach cyfrowych

W Parlamentarium zwiedzający mogą znaleźć się w sali obrad plenarnych dzięki otaczającym ich ogromnym ekranom cyfrowym. Mogą zobaczyć, jak podejmowane są decyzje w Parlamencie Europejskim i dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy są za nie odpowiedzialni: o posłach do Parlamentu Europejskiego, demokratycznie wybieranych przedstawicielach obywateli UE. W interesujący i kształcący sposób zwiedzający mogą posłuchać obrad, obejrzeć głosowanie i zapoznać się bardziej szczegółowo z procesem ustawodawczym. Dostępne są również ekrany dotykowe, które pozwalają zwiedzającym dowiedzieć się więcej o posłach do Parlamentu Europejskiego.


Wirtualna podróż po Europie

Zwiedzający mogą udać się w wirtualną podróż po Europie: dowiedzieć się, w jaki sposób Unia Europejska przyczyniła się do rozwoju poszczególnych krajów, zobaczyć, że choć każde państwo członkowskie jest inne, to wszystkie one są zaangażowane we wspólne przedsięwzięcie polityczne. Spacer po Europie w części „Nasze historie” to mapa Europy o powierzchni 200 m2, na której znajduje się ponad 90 interaktywnych punktów. Ruchome ekrany są dla zwiedzających przewodnikami w podróży po państwach i regionach, które ich interesują.


W tym samym pomieszczeniu wisi pod sufitem wspaniała trójwymiarowa instalacja świetlna, prezentująca, trójwymiarowe mapy Europy, na których zobaczyć można wyniki różnorodnych badań opinii publicznej. Jest to jedna z największych instalacji świetlnych na świecie.


Gry fabularne dla szkół

Parlamentarium oferuje również wielomodułową grę fabularną dla grup uczniów szkół średnich. Gra pozwala uczestnikom wcielić się w postać posła do Parlamentu Europejskiego i zobaczyć "od kuchni", jak wygląda stanowienie prawa. Grupą docelową gry są uczniowie w wieku od 14 do 16 lat, a udział w niej może wziąć do 32 uczestników.


Wiadomości wideo od posłów do Parlamentu Europejskiego...

Kim są nasi posłowie? Jakie poglądy reprezentują? Dlaczego w Parlamencie Europejskim łączą się w 7 grup politycznych? Zwiedzający mogą się tego dowiedzieć dzięki licznym instalacjom multimedialnym oraz całej ścianie, na której wyświetlane są wiadomości wideo od każdego z 754 posłów do Parlamentu Europejskiego.


... oraz od Europejczyków

Zwiedzający mogą również posłuchać wypowiedzi osób żyjących w różnych państwach UE. W części „Życie codzienne” zarejestrowano opowieści 54 Europejczyków o tym, jak UE i jej polityka wpłynęły na ich życie, pracę i przedsięwzięcia.


Interaktywne głosowanie w części „Twoja decyzja”

Do atrakcji Centrum należy również oprogramowanie do interaktywnego głosowania. Korzystając z tego rozwiązania zwiedzający mogą pogłębić swoją wiedzę na temat wielu zagadnień politycznych dyskutowanych w Parlamencie oraz porównać swoją opinię z głosami innych zwiedzających.


Podróż w czasie

Na wystawie można również odbyć krótką podróż w czasie, ilustrowaną 150 obrazami oraz wieloma dokumentami powstałymi w kluczowych z historycznego punktu widzenia momentach, które zmieniły oblicze Europy.


Informacje praktyczne

Centrum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałku rano. Wstęp do Centrum i korzystanie z przewodnika multimedialnego w 23 językach są bezpłatne. Centrum zostało zaprojektowane tak, by było w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przewodnik multimedialny dotępny jest w ośmiu wersjach języka migowego, dostępne są również nagrania umożliwiajace zwiedzania osobom niewidomym. W Centrum znajduje się też sklep z pamiątkami z logo PE, kawiarnia, pomieszczenie do przewijania niemowląt oraz szatnia.