Zielone światło dla wspólnego systemu nadzoru nad bankami 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

W czwartkowym głosowaniu posłowie poparli wspólny system nadzoru nad bankami w UE, który, od września 2014 roku, pozwoliłby Europejskiemu Bankowi Centralnemu na kontrolowanie około 150 największych banków w UE. Posłowie wzmocnili wymagania przejrzystości oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje, wobec ECB oraz nałożyli na Europejski Urząd nadzoru Bankowego zadanie wypracowania zasad dla praktyk nadzoru, które będą obowiązywały w bankach narodowych.

System nadzoru będzie obowiązkowy dla krajów należących do strefy euro, jak również otwarty dla banków w pozostałych krajach UE. Posłowie byli bardzo zaangażowani w negocjacje, naciskając na taki proces podejmowania decyzji, który pozwoliłby na przyjęcie do systemu, na równych warunkach, krajów, spoza strefy euro.

Posłowie Marianne Thyssen (EPP, BE) oraz Sven Giegold (Greens/EFA, DE) byli odpowiedzialni za przygotowanie negocjacje pakietu nowych zasad.


Przejrzystość i odpowiedzialność - nadrzędne cele

Mimo że porozumienie, pomiędzy Parlamentem i państwami członkowskimi dotyczące nadzoru nad bankami, zostało osiągnięte w kwietniu, posłowie musieli dopracować z Europejskim Bankiem Centralnym zasady przejrzystości oraz odpowiedzialności ECB za podejmowane decyzje. Nowy system nadzoru wymaga przekazania szerokich prerogatyw nadzorczych z poziomu narodowego na poziom unijny. Posłowie oraz przedstawiciele parlamentów narodowych naciskali, aby przekazywanie nowych uprawnień zrównoważone zostało wprowadzeniem demokratycznej kontroli nowego nadzorującego.


Zgodnie z ustawodawstwem oraz towarzyszącym mu porozumieniem międzyinstytucjonalnym pomiędzy Parlamentem oraz ECB, Parlament będzie miał szeroki dostęp do informacji, włączając w to "wyczerpujący i istotny zapis (spotkań Rady Nadzorczej), co umożliwi zrozumienie toczących się dyskusji oraz listę decyzji wraz z adnotacjami". Osoba przewodnicząca Radzie Nadzorczej będzie również zobowiązana do regularnych wystąpień w Parlamencie.

W celu wzmocnienia demokratycznej kontroli, Parlament będzie również uczestniczył w zatwierdzeniu przewodniczącego i wiceprzewodniczącego oraz będzie miał prawo zażądania ich usunięcia. Parlament będzie miał też prawo do wszczęcia dochodzenia w sprawie ewentualnych błędów nadzorującego, wreszcie indywidualni posłowie będą mogli kierować pytania na piśmie i mieć prawo do szybkiej odpowiedzi.


Pozostałe kluczowe obszary, w których Parlament wprowadził zmiany to:


· wzmocnienie roli parlamentów narodowych
· lepszy dostęp do dokumentów bankowych dla nadzorującego
· atrakcyjne warunki udziału w systemie dla banków spoza strefy euro
· ścisły podział pracowników ECB na zajmujących się polityką monetarną i na zajmujących się nadzorem, aby mieć pewność, co do pełnej odpowiedzialności nadzorujących
· wzmocnienie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) w relacji do ECB, jak również danie EBA możliwości przeprowadzania testów warunków skrajnych oraz otrzymywania potrzebnych informacji
· rozwijanie nowej powszechnej kultury nadzoru nad bankami, zachowując jednocześnie różnice właściwe sektorowi bankowemu w UE