Odpowiedzialność za łamanie przepisów drogowych ponad granicami 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Zmienione przepisy dotyczące dzielenia się danymi osób, łamiących przepisy ruchu drogowego, które powinny zapewnić skuteczne karanie sprawców dopuszczających się tego typu wykroczeń zagranicą, w innym państwie UE, zostały przyjęte przez Parlament w środę. Przepisy te, które mają zapewnić równe traktowanie kierowców i poprawę bezpieczeństwa na drogach, zostaną rozszerzone na Wielką Brytanię, Irlandię i Danię, w przeciągu dwóch lat.

"Żeby osiągnąć cel UE, w którym założono zmniejszenie o połowę wypadków śmiertelnych na drogach, musimy wprowadzić nowe, lepsze sposoby zwiększania bezpieczeństwa drogowego, takie jak walka z bezkarnością. Obywatele nie są naturalnie zachwyceni dostając mandat, ale z drugiej strony powinno ich cieszyć, że wszyscy w UE będą traktowani jednakowo, niezależnie od tego, gdzie zarejestrowany jest samochód", powiedziała odpowiedzialna za sprawozdanie Inés Ayala Sender (S&D, ES).


"Rozszerzona dziś dyrektywa, już okazała się niezwykle skutecznym pierwszym krokiem w walce z bezkarnością na unijnych drogach. Będzie ona służyć zniechęcaniu zagranicznych kierowców, którzy wiedzą obecnie, że poniosą odpowiedzialność za każde wykroczenie, nawet popełnione zagranicą", dodała.


Przyjęto nową podstawę prawną

 

Zmiany przyjęte przez Parlament Europejski dostarczają nowej podstawy prawnej (bezpieczeństwo transportu) dla przepisów dotyczących wymiany danych, zgodnie z wymaganiami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 6 maja 2014, który zadecydował, że poprzednia podstawa prawna (współpraca policji), była nieprawidłowa.

 

Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania przyjmą nowe przepisy


Poprzednia wersja dyrektywy nie dotyczyła Wielkiej Brytanii, Irlandii, ani Danii, ale zmiana podstawy prawnej oznacza, że obecnie muszą one wprowadzić nowe przepisy do własnych systemów prawnych, w przeciągu dwóch lat, po wejściu dyrektywy w życie.


Wykroczenia podlegające transgranicznej grzywnie

 

Przepisy dotyczące transgranicznej wymiany danych określają sposób, w jaki państwa członkowskie UE przekazują informacje dotyczące rejestracji pojazdów, w celu zidentyfikowania kierowców, którzy podlegają grzywnie, za następujące wykroczenia, związane z bezpieczeństwem na drodze:

  • Przekroczenie dozwolonej prędkości
  • Niezapięte pasy
  • Nie zatrzymanie się na czerwonym świetle
  • Prowadzenie pod wpływem alkoholu
  • Prowadzenie pod wpływem narkotyków
  • Jazda na motocyklu bez kasku
  • Jazda po nieodpowiednim pasie ruchu
  • Nielegalne użycie telefonu komórkowego oraz innych urządzeń komunikacyjnych podczas prowadzenia samochodu

Kolejne kroki


Porozumienie będzie musiało zostać potwierdzone przez ministrów z państw członkowskich UE. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wymiany danych pozostaną w użyciu do 6 maja 2015 roku, aby pozostawić wystarczającą ilość czasu na zmianę podstawy prawnej, zanim nowa podstawa prawna zacznie obowiązywać.

 

Procedura: Zwykła procedura ustawodawcza, porozumienie w pierwszym czytaniu