Migracja: Parlament wzywa do konkretnych decyzji ratujących życie  

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie chcą poszerzenia kompetencji operacji Tryton o poszkiwania i ratownictwo na morzu ©BELGA/dpa/Italian Navy  

UE powinna dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec śmierci migrantów na Morzu Śródziemnym, takich jak przedłużenie działania programu "Tryton" obejmującego "operacje poszukiwawcze i ratunkowe na poziomie UE", zgodnie z rezolucją przyjętą przez Parlament w środę. Posłowie wzywają także do ustalenia obowiązkowych kwot rozdzielających poszukujących azylu pomiędzy państwami UE, większych składek na programy przesiedleńcze, lepszej współpracy z krajami trzecimi oraz zaostrzenia kar dla przemytników.

Parlament wzywa UE i państwa członkowskie do uzgodnienia jasnych kompetencji dla operacji Tryton "w celu rozszerzenia obszaru jej działania i zwiększenia uprawnień do prowadzenia operacji poszukiwawczo ratunkowych na szczeblu UE". (Tryton jest obecnie koordynowany przez europejską Agencje Frontex i ma prawo do prowadzenia operacji w obrębie do 30 mil morskich od wybrzeża Włoch.)


Unia i państwa członkowskie powinny "dostarczyć niezbędna zasoby, które zapewnią skuteczne wykonywanie zobowiązań poszukiwawczo-ratunkowych i ich odpowiednie finansowanie", podkreślono w rezolucji, która została przyjęta 449 głosami za, przy 130 głosach przeciw, przy 93 wstrzymujących się od głosu.

 

Parlament wzywa do utworzenia mocnej i ciągłej humanitarnej europejskiej operacji ratunkowej, która jak Mare Nostrum, prowadziłaby działania na pełnym morzu i w którą wszystkie państwa członkowskie UE miałyby swój wkład finansowy, dotyczyłoby to również wyposarzenia i środków. posłowie wzywają również UE do współfinansowania takiej operacji.

 

Państwa członkowskie UE powinny też okazywać solidarność i zaangażowanie poprzez zwiększenie wkładu finansowego do budżetów Agencji Frontex i Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Azylu (EASO), dodali posłowie. Parlament uważa też, że należy wzmocnić te agencje ludźmi i sprzętem, koniecznym do wypełniania zadań, poprzez "budżet UE i odnośne fundusze".



Wzmocnienie solidarności i podziału odpowiedzialności pomiędzy państwami UE

 

Parlament żałuje, że Rada Europejska, 23 kwietnia, nie zobowiązała się do stworzenia wiążącego unijnego mechanizmu solidarności. W celu właściwej reakcji na niedawne tragedie na Morzu Śródziemnym, z "solidarnością i sprawiedliwym podziałem odpowiedzialności", posłowie uważają, że:



  • Komisja Europejska powinna ustalić wiążące kwoty rozdziału osób ubiegających się o azyl pomiędzy państwami członkowskimi


  • Państwa członkowskie powinny w pełni wykorzystać istniejące możliwości wystawiania wiz humanitarnych i poważnie rozważyć skorzystanie z dyrektywy o tymczasowej ochronie z roku 2001 lub z Artykułu 78(3) TEFU, które przewidują "mechanizm solidarności w przypadku masowego lub nagłego napływu wysiedleńców".


  • Państwa członkowskie powinny zwiększyć swój wkład w programy przesiedleńcze

  • Wspólny europejski system azylowy powinien stać się szybko i całkowicie częścią systemu prawnego państw członkowskich i zostać skutecznie wdrożony przez poszczególne państwa


Współpraca z państwami trzecimi i walka z przemytnikami


W rezolucji wezwano również do lepszej koordynacji polityk UE i państw członkowskich w celu zwalczania przyczyn migracji, współpracy z krajami partnerskimi na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ponadto, wezwano do ustanowienia jak najsurowszych sankcji karnych za handel ludźmi i przemyt ludzi i wezwano państwa członkowskie UE i Agencje UE do ścisłej współpracy w wykrywaniu siatek przestępczych, śledzeniu ich sposobów finansowania oraz identyfikacji ich metod działania, w celu uniemożliwienia im czerpania zysków kosztem życia migrantów.



Nota do edytorów

 

"Celem rezolucji jest reakcja na niedawne tragiczne wydarzenia na Morzu Śródziemnym i na konkluzje Rady Europejskiej z dnia 23 kwietnia 2015 r. oraz zaproponowanie zestawu pilnych działań, które należy podjąć natychmiast, pamiętając o tym, że Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych – właściwa do tych spraw – przygotowuje sprawozdanie, które będzie odzwierciedlać średnio- i długoterminowe kierunki polityki Parlamentu w zakresie migracji".


 

1 500  ; lub więcej ludzi zginęło na Morzu Śródziemnym od początku 2015 roku, wg. Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

Udostępnij ten cytat: 
Fakty Tryton 
  • Wspólna operacja, która uzyskała pełną zdolność operacyjną 1 listopada 2014 
  • Zakres jej działania to obszar do 30 mil od wybrzeża włoskiego, nie jest to obszar, gdzie w rzeczywistości toną ludzie 
  • Wstępny budżet: €2.9 milionów miesięcznie, w porównaniu z ponad €9 milionami miesięcznie, którymi dysponowała operacja Mare Nostrum  
  • Rada Europejska, 23 kwietnia, zobowiązała się do zwiększenia finansowania i środków dla operacji Tryton, ale nie zmieniła obszaru jej działania