Parlament wzywa państwa członkowskie do zaostrzenia zasad eksport broni 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament chce zaostrzenia kontroli eksportu broni ©AP Images/ European Union-EP  

Państwa członkowskie powinny ściśle przestrzegać "ośmiopunktowego kodeksu UE w sprawie wywozu broni" - uznali w czwartek posłowie, podkreślając, że jest to szczególnie istotne teraz, gdy radykalnie zmienił się poziom bezpieczeństwa w sąsiedztwie UE. Uważają, że obecny model eksportu broni do krajów spoza UE nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu, oraz że przy podejmowaniu decyzj i w sprawie licencji eksportowej aspekty polityczne i gospodarcze nie powinny być ważniejsze od wspólnie przyjętych zasad.

"Bezpieczeństwo obywateli Unii jest obecnie bardziej zagrożone niż w ostatnich latach ze względu na konflikty w naszym sąsiedztwie oraz zwiększony przemyt i nielegalny handel bronią" - powiedziała posłanka sprawozdawczyni, Bodil Valero (Zieloni / ALE, Szwecja) - "Państwa członkowskie eksportujące broń musza wziąć pod uwagę fakt, że kraje, do których w przeszłości sprzedawały uzbrojenie przestały być stabilne i że konieczne jest zaostrzenie unijnych kryteriów eksportu broni w UE". Tym bardziej, uważa posłanka, że "należąc do światowej czołówki eksporterów broni, ponoszą one szczególną odpowiedzialność utrzymanie wizerunku UE jako wiarygodnego obrońcy praw człowieka."


Niekontrolowane rozprzestrzenianie się broni stanowi poważne zagrożenie dla pokoju, bezpieczeństwa, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju, uważa Parlament, w rezolucji przyjętej w czwartek, 249 głosami za, przy 164 głosach przeciw i 128 wstrzymujących się od głosu. Pomimo sytuacji w Syrii i Iraku, wzmożonej aktywności terrorystów oraz konfliktów na Bliskim wschodzie i w Afryce Północnej, UE nie wprowadziła żadnych zmian do obowiązujących przepisów eksportu broni, podkreślono w rezolucji.


Tylko w 2013 roku państwa unijne wyeksportowały poza UE broń o łącznej wartości 26 miliardów euro.

Kontrole i kary za nieprzestrzeganie kodeksu


Prawdziwym problemem jest, uważa Parlament, niepełne zastosowanie i niespójna interpretacja przez państwa członkowskie zasad eksportu broni i dlatego należy ustanowić procedury niezależnych kontroli oraz sankcje w przypadku naruszenia zasad. Ponadto państwa członkowskie powinny wprowadzić zaostrzone kryteria na szczeblu krajowym.

Większa przejrzystość i wzmocnienie publicznej kontroli         

 Parlament uważa, że należy zwiększyć przejrzystość oraz nadzór publiczny nad ramami kontroli, wzywa państwa członkowskie do dostarczania dokładnych informacji przy pomocy znormalizowanej procedury sprawozdawczości, dotyczącej przyznanych zezwoleń. Posłowie sugerują, aby zmienić format sprawozdania rocznego i publikować je jako publiczną i interaktywną internetową bazę danych.

26 miliardów euro  ; to kwota, za którą państwa unijne wyeksportowały broń poza UE w 2013 (25,976 mld euro)

Udostępnij ten cytat: