Posłowie proponują centralny system UE dla wniosków o azyl i kwoty narodowe 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Posłowie podkreślają, że obecny system azylowy nie bierze dostatecznie pod uwagę szczególnej presji migracyjnej, na którą narażone są państwa UE znajdujące się na jej zewnętrznych granicach. - ©UNHCR/Daniel ETTER  

Dotychczasowa porażka obecnego systemu azylowego w UE, w radzeniu sobie z, wciąż rosnącą, liczbą przybywających migrantów, wymaga radykalnej reformy tzw. systemu dublińskiego, stwierdzili posłowie z parlamentarnej Komisji ds. Wolności Obywatelskich w środę. Proponują oni stworzenie scentralizowanego systemu zbierania i rozdzielania wniosków o azyl. System ten mógłby zawierać kwoty dla każdego kraju członkowskiego i pracować w oparciu o punkty "hotspot", z których rozdzielano by azylantów.

Zaproponowane zmiany w rozporządzeniu Dublin III, (determinującym, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za przetwarzanie jakiego wniosku o azyl) zostały przedstawione w rezolucji przyjętej podczas głosowania komisji. Rezolucja przygotowana wspólnie przez Robertę Metsolę (EPP, MT) oraz Kashetu Kyengę (S&D, IT), została przyjęta 44 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 1 wstrzymującym się od głosu.


“Sytuacja jest niezwykle poważna. W zeszłym roku, w naszych morzach, utonęło 3 771 osób. W tym roku już 470 osób, w tym 77 dzieci straciło życie. Jako politycy, mamy obowiązek zapewnić, że nie zasilą oni jedynie bezimiennych statystyk, to żywi ludzie z prawdziwym życiem. Wszyscy musimy się postarać, obojętność nie jest obecnie opcją, nadszedł czas na wielokierunkowe działania, do których wzywa nasze sprawozdanie”, powiedziała Roberta Metsola.


“Europa musi przyjąć globalne podejście do migracji, oparte na solidarności pomiędzy państwami. Potrzebujemy systemu zarządzania w skali globalnej, który wprowadza zasadę solidarności pomiędzy krajami, rozkłada zobowiązania równomiernie oraz umieszcza wartość ludzkiego życia oraz poszanowanie dla praw człowieka w centrum działań”, dodała Kashetu Kyenge.


W tekście podkreślono, że obecny system azylowy nie bierze dostatecznie pod uwagę szczególnej presji migracyjnej, na którą narażone są państwa UE znajdujące się na jej zewnętrznych granicach. Posłowie domagają się zmian, które wprowadziłyby sprawiedliwy podział odpowiedzialności oraz solidarność i przyspieszyły pracę nad wnioskami.


W tekście zauważono, że w 2015 roku 1,83 miliona ludzi zostało wykrytych podczas prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii (w 2014 było to 282 500 osób) oraz że złożono 1,4 miliona wniosków o azyl w UE, Norwegii i Szwajcarii i że te liczby, od kwietnia, stale rosną.

 

Relokacja i przesiedlenie

 

Posłowie wzywają państwa członkowskie do wypełnienia swoich zobowiązań dotyczących szybkich mechanizmów relokacyjnych, podkreślając, że do marca 2016 roku, tylko 660 z 106 000 osób poszukujących azylu, które oczekiwały na przeniesienie z Grecji i Włoch do innych państw UE, zostało faktycznie przeniesionych.


W sprawie przesiedlań, posłowie nalegają, ze UE potrzebuje "wiążącego prawnie obowiązującego podejścia", dodając, że, aby miało ono jakikolwiek wpływ, musi spowodować przesiedlenie "znaczącej" liczby osób poszukujących azylu w porównaniu do całkowitej liczby osób poszukujących azylu w UE.


W sprawie funkcjonowania punktów szybkiej rejestracji migrantów "hot spot", Komisja ds. Wolności Obywatelskich, wzywa do udzielenia technicznej oraz finansowej pomocy państwom członkowskim, które są miejscem przybycia migrantów, takim jak, Grecja i Włochy, aby były one w stanie zarejestrować przybywających migrantów oraz wzywa te państwa do przyjęcia pomocy.


Posłowie wskazują także, na trudną sytuację osób małoletnich, szczególnie tych, które podróżują same i wzywa do utworzenia systemu nastawionego na szczególną ochronę dzieci, przed nadużyciami i wykorzystywaniem.

 

Schengen

 

W sprawozdaniu wyrażono obawy z powodu decyzji niektórych państw członkowskich o zamknięciu granic lub wprowadzeniu czasowych kontroli, ponieważ działania te podważają funkcjonowanie strefy Schengen.


Powroty

 

Posłowie popierają wprowadzenie porozumień dotyczących "readmisji" - odsyłania nielegalnych imigrantów do kraju, z którego przybyli, na poziomie UE, porozumienia takie powinny być nadrzędne wobec porozumień bilateralnych pomiędzy państwami członkowskimi i krajami trzecimi. Posłowie nalegają na odsyłanie imigrantów tylko do krajów, które uznane zostały za bezpieczne dla nich.

 

Kolejne kroki


Sprawozdanie zostanie poddane pod głosowanie podczas kolejnej sesji plenarnej, 13 kwietnia, w Strasburgu.


 

Procedura: Sprawozdanie z inicjatywy własnej, nielegislacyjne