Posłowie chcą automatycznego uznawania adopcji przy przekraczaniu granic 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

W celu jak najlepszej ochrony interesów dziecka, posłowie wezwali Komisję Europejską do wprowadzenia jednolitych zasad, wymagających od wszystkich państw UE automatycznego uznawania certyfikatów adopcyjnych wystawionych w innych państwach członkowskich. W projekcie rezolucji, posłowie proponują stworzenie Europejskiego Certyfikatu Adopcyjnego, aby przyspieszyć ten proces.

W projekcie rezolucji posłowie zaproponowali, aby Komisja przygotowała przepisy dotyczące automatycznego uznawania krajowych adopcji, czyli takich, w których zarówno rodzice, jak i dziecko są rezydentami jednego kraju, na terenie UE. Konwencja Haska wymaga automatycznego uznawania adopcji międzynarodowych, dotyczących państw sygnatariuszy, w tym wszystkich państw UE, ale dotyczy jedynie sytuacji , w których rodzice i dziecko pochodzą z różnych krajów.

 

Europejski certyfikat i wytyczne najlepszych praktyk


Posłowie proponują stworzenie Europejskiego Certyfikatu Adopcyjnego, w celu przyspieszenia automatycznego uznawania certyfikatów adopcji krajowych, na terenie UE. Wzywają oni także do ustanowienia wspólnych minimalnych standardów adopcyjnych, zapisanych nie w formie przepisów, ale w formie wytycznych dotyczących „najlepszych praktyk”.


Sprawozdawca Tadeusz Zwiefka (EPP, PL) powiedział: “Każda adopcja powinna być przeprowadzana w najlepszym interesie dziecka, biorąc pod uwagę specyfikę warunków, w jakich się ono znajduje. W wyniku adopcji dziecko powinno znaleźć się w stabilnym środowisku i być otoczone miłością, dlatego wzywamy Komisję Europejską do podjęcia kroków w kierunku uznawania adopcji krajowych, dzięki czemu rodziny adopcyjne uzyskają pewność prawną w momencie przeprowadzki do innego państwa na terenie UE”.


Należy usunąć problemy administracyjne


Rodziny adopcyjne z jednego kraju, wciąż narażone są na problemy prawne i administracyjne w wyniku przeprowadzki do innego kraju UE. Na przykład, rodzice mogą nie być w stanie decydować o leczeniu lub edukacji adoptowanego dziecka, bez podjęcia kroków prawnych, w celu udowodnienia własnej władzy rodzicielskiej.


Rezolucja została przyjęta 533 głosami za, przy 41 glosach przeciw i 72 wstrzymujących się od głosu. Komisja nie ma obowiązku uwzględnienia zawartych w niej propozycji, ale musi podać powody odmowy.


Rezolucja dotyczy jedynie indywidualnych stosunków rodzic-dziecko. Nie wymaga ona od państw członkowskich uznania konkretnego rodzaju relacji prawnej zachodzącej między rodzicami adopcyjnymi.



Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.