Roboty i sztuczna inteligencja: Posłowie za odpowiedzialnością prawną w UE 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

Ponieważ kontakty człowiek-robot będą coraz powszechniejsze, posłowie uważają, że unijne przepisy są konieczne dla zagwarantowania bezpieczeństwa. ©AP Images/European Union - EP  

Potrzebne są obowiązujące w całej UE przepisy dla szybko rozwijającego się sektora robotyki, w celu wprowadzenia standardów etycznych lub ustalenia odpowiedzialności prawnej w przypadku wypadku, w którym uczestniczył samo prowadzący się samochód, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek.

Posłowie wzywają Komisję Europejską do opracowania przepisów dotyczących robotyki oraz sztucznej inteligencji, w celu pełnego wykorzystania ich potencjału przy zachowaniu standardów w dziedzinie etyki i bezpieczeństwa. Podkreślają oni, że kilka państw planuje wprowadzenie podobnych przepisów oraz, że UE powinna przejąć prowadzenie w ustanawianiu standardów, aby uniknąć narzucania ich przez kraje trzecie.


Mady Delvaux (S&D, LU), odpowiedzialna za przygotowanie sprawozdania, powiedziała: „Jestem zadowolona, że Parlament przyjął moje sprawozdanie, jednocześnie jestem rozczarowana, że koalicja na prawym skrzydle (ALDE, EPP, ECR) odmówiła wzięcia pod uwagę możliwych, negatywnych konsekwencji dla rynku pracy. Odrzucili oni otwartą debatę oraz zlekceważyli obawy naszych obywateli”.


Przepisy dotyczące odpowiedzialności


Posłowie podkreślają konieczność ustalenia zasad odpowiedzialności cywilnej, szczególnie w odniesieniu do samochodów bez kierowcy. Wzywają do ustanowienia obowiązkowego ubezpieczenia oraz dodatkowego funduszu zapewniającego rekompensatę ofiarom wypadków z udziałem tego typu pojazdów.


Posłowie wzywają także Komisje do rozważenia utworzenia specjalnego statusu prawnego dla robotów, w dłuższym okresie, w celu ustalenia kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody.


Gwałtowny rozwój w dziedzinie robotyki może spowodować zmiany na rynku pracy poprzez stworzenie nowych miejsc pracy, zmianę rodzaju pracy i likwidację niektórych stanowisk. Posłowie wzywają Komisję do uważnego obserwowania tych trendów.


Kodeks etyki oraz nowa europejska agencja robotyki


Wraz ze wzrostem użycia robotów pojawiają się kwestie natury etycznej, związane, na przykład, z prawem do prywatności i bezpieczeństwem, podkreślają posłowie. Proponują oni ustanowienie dobrowolnego kodeksu etyki w dziedzinie robotyki dla badaczy oraz projektantów, który zapewniłby, że działają oni w zgodzie za zasadami etycznymi i prawnymi oraz, że projektowanie i używanie robotów odbywa się z poszanowaniem godności ludzkiej.


Posłowie wzywają również Komisję Europejską, aby rozważyła utworzenie europejskiej agencji robotyki i sztucznej inteligencji, która wspierałaby władze publiczne w dziedzinie techniki, etyki oraz zagadnień prawnych.


Rezolucja została przyjęta 396 głosami za, przy 123 glosach przeciw i 85 wstrzymujących się od głosu. Komisja nie ma obowiązku działania na podstawie parlamentarnych rekomendacji, ale musi podać powód niepodejmowania działań.

Fakty 
  • Sprzedaż robotów rosła średnio 17% rocznie, pomiędzy 2010 i 2014 rokiem oraz o 29%, tylko w 2014.