Opóźnienie długoterminowego planu inwestycyjnego UE zaszkodzi obywatelom i firmom 

Komunikat prasowy 
 
 

Udostępnij tę stronę: 

  • Państwa członkowskie wezwały do pilnego uzgodnienia stanowiska negocjacyjnego w sprawie długoterminowego budżetu UE
  • Parlament jest gotowy do negocjacji od listopada 2018 r.
  • Posłowie domagają się planu awaryjnego w celu złagodzenia konsekwencji dla obywateli i przedsiębiorstw, ponieważ opóźnienia spowodują zakłócenia w finansowaniu od 2021

W rezolucji przyjętej w czwartek, posłowie ostrzegają, przed “wyraźnym ryzykiem” nie osiągnięcia na czas porozumienia, z Radą, w sprawie inwestycyjnego planu UE, na lata 2021-2027.

W tekście przyjętym 426 głosami do 163, przy 67 wstrzymujących się od głosu, posłowie:



  • Dostosowali stanowisko Parlamentu w celu wzmocnienia ochrony klimatu, podkreślając „pilną potrzebę kolejnego wielkiego skoku w wysiłkach politycznych i finansowych”, aby osiągnąć cele porozumień paryskich;


  • Wzywają Komisję Europejską do przygotowania planu awaryjnego, ponieważ widzą oni „wyraźne ryzyko”, że złożone negocjacje z Radą mogą nie zakończyć się pomyślnie do końca 2020 roku, co, z kolei spowodowałoby zakłócenia finansowania programów UE w 2021 roku.

Rada wciąż nie osiągnęła wspólnego politycznego stanowiska w tej sprawie


Informacje dodatkowe

Komisja Europejska złożyła wnioski legislacyjne dotyczące następnych WRF, wiosną 2018 roku, Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w listopadzie 2018 roku, więc jest od prawie roku gotowy do negocjacji z Radą.

WFR (wieloletnie ramy finansowe) to długoterminowy, zwykle siedmioletni budżet UE. Obecne WRF, na lata 2014-2020, zostały przyjęte w 2 grudnia 2013 roku.

Około 93% budżetu UE finansuje rzeczywiste działania w terenie w krajach UE i poza nią. Wraca do obywateli, regionów, miast, rolników, naukowców, studentów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw.