Pytania i odpowiedzi na temat długoterminowego budżetu Unii Europejskiej (wieloletnie ramy finansowe, WRF)
Pytania i odpowiedzi na temat długoterminowego budżetu Unii Europejskiej, wieloletnich ram finansowych (wydatki UE) oraz reformy systemu zasobów własnych UE (dochody UE).
Rozpoczęły się prace nad kolejnym długoterminowym budżetem Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Od niego zależy przyszłość Europy oraz o to, czy Unia Europejska będzie mogła zrobić tyle samo, mniej, czy więcej dla swoich obywateli.
Zebrane pytania i odpowiedzi pokazują stanowisko Parlamentu Europejskiego oraz zaawansowanie prac w okresie przed wybuchem pandemii COVID-19. W międzyczasie Komisja Europejska ogłosiła, że wprowadzi zmiany do swojego oryginalnego wniosku dotyczącego kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) z maja 2018 roku, w celu dostosowania go do konieczności odbudowy gospodarki, w którą silnie uderzył kryzys zdrowotny w państwach członkowskich. Zmiany odpowiadają również na postulaty posłów do PE.
Od początku kryzysu, Parlament Europejski przyjął serię instrumentów budżetowych i innych, w celu ograniczania konsekwencji pandemii, a także rezolucję, w kwietniu, wzywającą do przedstawienia silniejszych i ambitniejszych WRF. Po zapoznaniu się ze zmianami wprowadzonymi przez Komisję Europejską, Parlament dostosuje swoje stanowisko
Parlament Europejski chce reformy budżetu po 2020 r., która umożliwi realizację jego zobowiązań politycznych i ambicji dotyczących przyszłości UE. Budżet ten powinien także pozwalać na kontynuowanie polityki unijnej w najważniejszych dziedzinach, takich jak polityka regionalna i rolnictwo oraz umożliwić sprostanie przyszłym wyzwaniom, wzmacniając UE i pozwalając jej działać w bardziej zrównoważony sposób. Budżet powinien służyć wspieraniu pokoju, demokracji, praworządności, praw człowieka i równouprawnienia płci, a także zapewnić większy dobrobyt, rozwój gospodarczy, wysokiej jakości zatrudnienie oraz solidarność państw członkowskich i obywateli. Powinien również przyczyniać się do walki ze zmianą klimatu.
Budżet unijny ma przede wszystkim charakter inwestycyjny. Jego cechą szczególną jest to, że nie może wykazywać deficytu. Z około 93% budżetu korzystają obywatele, regiony, miasta, rolnicy, uniwersytety i przedsiębiorstwa. Koszty administracyjne UE stanowią mniej niż 7% budżetu. Udział w jednolitym rynku oznacza dodatkowe korzyści gospodarcze – czerpią je głównie państwa członkowskie, których gospodarka w dużym stopniu opiera się na handlu międzynarodowym.