Udostępnij tę stronę: 

Badania w laboratorium ©Vectorfusionart/AdobeStock  
  • KE proponuje znaczny pakiet budżetowy na walkę z pandemią
  • Posłowie z komisji ds. badań naukowych PE z zadowoleniem przyjmują środki nadzwyczajne
  • Musimy więcej inwestować w badania i być gotowi na kolejny kryzys.

Środki reagowania na kryzys powinny być połączone z długoterminowym zaangażowaniem w programy badawcze UE, mówią posłowie z komisji ds. badań.

"Pochwalamy środki podjęte przez komisarz Gabriel i przeznaczenie prawie 140 mln EUR na działania przeciw COVID 19. Komisja bardzo szybko wystosowała specjalne ogłoszenie w związku z programem "Horyzont 2020" i zaangażowała zainteresowane strony w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych (ILI), “ powiedział sprawozdawca programu "Horyzont Europa" Christian Ehler (EPP, DE).

"Teraz musimy zacząć myśleć o przyszłości i lepiej się do niej przygotować. Bezsprzecznie badania i rozwój mają do odegrania ważną rolę w szukaniu odpowiedzi na globalne wyzwania. Jest to kolejny powód, aby poprzeć nasz wniosek o 120 mld EUR dla programu "Horyzont Europa", dodał.

Sprawdzian naszej zdolności do współpracy.

"Koncentrujemy się obecnie na kryzysie zdrowotnym wywołanym przez COVID-19". Głównym priorytetem jest teraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Za kulisami trwają badania nad znalezieniem skutecznego sposobu leczenia oraz szczepionki. Niezwykłe tempo rozprzestrzeniania się wirusa powinno uświadomić nam, że nasz globalny świat znacznie się skurczył i że wspólne i skoordynowane działanie państw jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym kryzysem", powiedział Christian Ehler.

"Ten kryzys jest sprawdzianem naszej zdolności do współpracy w sytuacji kryzysowej, ale musimy również pamiętać o naszych długofalowych celach" - powiedział Christian Ehler.

"Kiedy ten kryzys się skończy, musimy natychmiast przygotować się do następnego. Oznacza to większe inwestycje w badania naukowe i dopilnowanie, by programy takie jak "Horyzont Europa" nie stały się zakładnikami krótkoterminowych kłótni między państwami członkowskimi", podsumował.

COVID-19: współpraca UE i przemysłu w celu sfinansowania większej ilości badań w ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych

W ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych (ILI), partnerstwa publiczno-prywatnego między Komisją Europejską a przemysłem farmaceutycznym, ogłoszono dziś z trybie pilnym możliwość składania wniosków dotyczących badań nad opracowaniem metod leczenia i diagnostyki w odpowiedzi na epidemię COVID-19. Finansowanie w wysokości do 45 mln EUR pochodzić będzie z unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020".

Niniejsze ogłoszenie stanowi część skoordynowanej reakcji UE na zagrożenie dla zdrowia publicznego, jakie stanowi COVID-19 oraz uzupełnienie nadzwyczajnego finansowania badań, które zostało już uruchomione w ramach programu "Horyzont 2020". Więcej informacji na temat składania wniosków w ramach IMI można znaleźć tutaj, a działania badawcze UE dotyczące COVID-19 tutaj (źródło: Komisja Europejska).